Apie festivalį SIRENOS

Tarptautinis Vilniaus teatro festivalis „Sirenos“ atsirado sėkmingai sutapus Vilniaus miesto savivaldybės ir Oskaro Koršunovo teatro kultūrinėms ambicijoms, o vietą ši teatrinė iniciatyva surado po viešosios įstaigos „Vilniaus festivaliai“ stogu.

Sirenos – tai antikinėje mitologijoje aprašomos merginos-paukščiai, pavojingai viliojančios pro šalį plaukiančius jūreivius. Festivalis – kaip gundymas, kvietimas, burtai, kuriems neįmanoma atsispirti. Ir kaip šiandieninis aliarmo, perspėjimo, pavojaus signalas, akimirksniu prikaustantis dėmesį.

„Sirenos“ pristato į iššūkius reaguojantį ir iššūkius metantį šiuolaikinį Europos ir pasaulio teatrą, siekia iškelti įvairių kultūros institucijų, kultūros ir verslo partnerystę kaip vertybę. Festivalio rengėjai laikosi devizo: nauja realybė – naujas teatras – kokiai auditorijai? Festivalis nesiekia prisirišti prie vienos kartos kūrėjų, konkrečios estetikos ar žanrinių ribų. Primetamų ribų įveikimas, naujos eksperimentinės strategijos, kultūrinės sąveikos, impulsai, jautrumas pokyčiams – visa tai yra festivalio veiklos lauko orientyrai.

2004 m. pirmajame „Sirenų“ festivalyje buvo pristatyta naujoji Europos režisierių karta, pasiekusi meninę brandą po Berlyno sienos griuvimo. Šie ambicingi kūrėjai formavo ir tebeformuoja naująją teatro realybę. Daugelis „Sirenų“ dalyvių, pasirodę Vilniaus scenose, yra prestižinio Europos teatro sąjungos skiriamo „Naujosios teatro realybės” apdovanojimo laureatai: tarptautinė kūrėjų grupė „Rimini Protokoll“, italas Romeo Romeo Castellucci, belgas Janas Fabre, vokietis Heineris Goebbelsas, lenkas Krzysztofas Warlikowskis, suomis Kristianas Smedsas, latvis Alvis Hermanis, ir lietuviai – Eimuntas Nekrošius ir Oskaras Koršunovas. „Sirenose“ buvo parodyti seniausio Prancūzijos teatro „Comedie-francaise“ spektakliai, festivalį praturtino žymus lenkų režisierius Krystianas Lupa ir japonas Tadashi Suzuki.

Ne mažiau svarbus festivalio tikslas – pristatyti ryškiausius lietuvių teatro menininkų darbus. Kasmet tikslinei užsienio svečių auditorijai – prodiuseriams, kritikams, festivalių ir teatrų direktoriams – ir lietuvių žiūrovams įvairiuose Vilniaus teatruose yra parodomi įsimintiniausi paskutinio sezono darbai.

Festivalio organizatoriai nuolat ieško naujų bendradarbiavimo formų su įvairiomis Lietuvos bei kitų šalių kultūros institucijomis ir verslo partneriais. „Sirenos“ yra tarptautinio tinklo IETM (Informal European Theatre Meeting) narys. Per narystę šioje organizacijoje užtikrinama tarptautinė festivalio veiklos sklaida, ieškomi nauji partneriai, sekamos Europos teatro naujienos ir įvairių trupių/festivalių/prodiuserių planai. „Sirenų“ teminė pakraipa paprastai išsirutulioja iš pagrindinę programą sudarančių spektaklių branduolio.

Kontaktinis asmuo – Kristina Savickienė, kristina@sirenos.lt
Festivalio „Sirenos“ nuorodos:

www.sirenos.lt

www.vilniusfestivals.lt/festivalis/sirenos