Artėja unikalus violončelių grupės CELLO CLUB koncertas – klausytojai galės nerti į reto grožio jutimines ir garsines patirtis

2022-10-21

Spalio 27 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje rengiamas unikalus koncertas, kuriame klausytojai turės retą progą patirti nekasdienių akustinių įspūdžių. Charizmatiškoji lietuvių violončelininkų grupė „Cello Club“ aktualios muzikos festivalyje „Gaida“ atliks įžymaus JAV kompozitoriaus Michaelo Gordono kūrinio „8“ premjerą Lietuvoje. Šio koncerto publika galės klausytis ne taip, kaip įprasta standartiniuose koncertuose viena kryptimi žiūrint į scenoje nutolusius atlikėjus, bet gerokai iš arčiau ir intymiau – atlikėjai išsidėstys žiūrovų salės viduryje, o publika bus susodinta čia pat aplink atlikėjus, kad išgirstų, anot autoriaus, „spirale judantį garsą“. Michaelo Gordono sumanymu, aštuonių violončelininkų išgaunamas garsas „keliauja ratu abiem kryptimis“ ir tai sukelia ypatingą būseną tiek klausytojams, tiek atlikėjams.

Ypatingą atlikėjų ir publikos vienovę kviečiantis patirti kūrinys vieno žymiausių JAV kompozitorių Michaelo Gordono buvo parašytas 2018 metais. Kūrinį „8“ užsakė „Cello Octet Amsterdam“, premjera įvyko Karališkojoje „Concertgebouw“ salėje Amsterdame. Nors pavadinimas „8“ itin lakoniškas, tai yra beveik valandos trukmės kūrinys, o pats skaičius 8 nurodo atlikėjų kiekį bei vizualiai atspindi violončelės kontūrą.

Michaelas Gordonas sako, kad tai – muzika, skirta „sukelti kvazi-meditacinę, beveik ekstazės būseną tiek klausytojams, tiek atlikėjams“. Kūrinį griežia aštuonios violončelės, išsidėsčiusios ratu. Publikai šio kūrinio geriausia klausytis atsisėdus aplink violončelių oktetą. „Jei užsidėsite ausines ir atidžiai klausysitės įrašo, išgirsite žemųjų dažnių natas, keliaujančias erdvėje nepriklausomai nuo melodinės linijos. Garsas nėra plokščia linija – jis atlieka daugybę vaidmenų erdvėje ir laike. Tai lyg trimatė skulptūra“, – sako M. Gordonas.

Kūrinys „8“ priklauso didesnių M. Gordono darbų serijai, skirtų homogeniškiems instrumentams (tokiems kaip „Timber“ šešiems perkusininkams – „Gaidoje“ jį prieš keletų metų atliko „Hagos mušamieji“, taip pat – „Rushes“ septyniems fagotistams ir kt.). Įžymaus Niujorko muzikinės scenos atstovo Michaelo Gordono kūriniai ne pirmą kartą skamba Lietuvoje ir čia yra itin mėgiami meno gerbėjų. Postminimalistinė M. Gordono kūryba įkūnija originalią, „crossover‘išką“ amerikietiškos muzikos dvasią, kurią itin sėkmingai išvystė naujas stilistines ribas nubrėžusi žymioji grupė „Bang On A Can All-Stars“, o M. Gordonas yra vienas iš šios garsios grupės įkūrėjų. M. Gordono šaknys susijusios ir su mūsų kraštu – jo močiutės šeima gyveno už 200 km nuo Vilniaus, o jo tėvas mokėsi Vilniuje praėjusio amžiaus 4-ajame dešimtmetyje. Kompozitorius prieš keletą metų lankėsi Vilniuje, kai Tarptautiniame aktualiosios muzikos festivalyje „Gaida“ buvo pristatyti jo ankstesni ryškiausi kūriniai ir surengti susitikimai su publika.

Lietuvišką M. Gordono kūrinio „8“ premjerą rengiančią violončelininkų grupę „Cello Club“ prieš dvejus metus subūrė ryškūs Lietuvos violončelininkai. Kolektyvą 2020 m. įkūrė puikūs solistai ir kamerinės muzikos atlikėjai Povilas Jacunskas, Domas Jakštas, Arnas Kmieliauskas, Evaldas Petkus ir Rokas Vaitkevičius. Atliekant M. Gordono kūrinį prie jų prisijungs Gleb Pyšniak, Dainius Misiūnas ir Šarūnas Pozniakovas. Grupės pavadinime, reiškiančiame „violončelių klubą“, užkoduota atvirumo žinutė, todėl nuo pat savo veiklos pradžios „Cello Club“ į programas žvelgia kūrybiškai – tiek atliekamo repertuaro, tiek koncertų formato požiūriu. Spalio 27 d. koncertas festivalyje „Gaida“ neabejotinai taps dar vienu „Cello Club“ estetinio atvirumo liudijimu.

Įspūdingo, beveik valandos trukmės Michaelo Gordono kūrinio „8“ premjera Lietuvoje – violončelių grupės „Cello Club“ koncerte spalio 27 d. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje. Bilietus platina „Kakava.lt“.

Europos festivalių laureatas, didžiausias aktualios muzikos forumas Baltijos šalyse – festivalis „Gaida 2022“ – šiemet vyks iki lapkričio 6 d., sekite festivalio programą tinklapyje www.gaida.lt.