Charizmatiškų lietuvių atlikėjų koncerte – gyvas žvilgsnis į pasaulyje pripažintus muzikinės kūrybos meistrus

2020-10-15

Europos festivalių laureatas, aktualios muzikos festivalis „Gaida“ šių metų programoje plačiau pristatys du pasaulinio garso dabarties kompozitorius, laikomus tikrais muzikinės kūrybos meistrais. Tai – Austrijoje ir Šveicarijoje gyvenantis įžymus kompozitorius ir dirigentas Beat Furrer bei garsiojoje Hamburgo Elbės filharmonijoje reziduojanti žymiausia Korėjos kompozitorė Unsuk Chin. Kūrėjų muzika skambės įvairiuose „Gaidos 2020“ koncertuose, tačiau vienas koncertas bus skirtas tik šių dviejų kompozitorių ryškesniems kūriniams – spalio 29 d. Vilniaus šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ rengia pasirodymą su išskirtine muzikos programa, kurios interpretacija paklūsta tik aukščiausio profesionalumo meistrams.

Festivalyje bus surengti ir susitikimai su Beatu Furreriu bei Unsuk Chin, kuriuose galima bus susipažinti su netikėtomis jų kūrybinės virtuvės paslaptimis. Mat šių dviejų autorių kūriniai skamba garsiausiose pasaulio koncertų salėse, festivaliuose bei operos teatruose, atliekami pačių žymiausių ir geriausių pasaulio atlikėjų.

Seule gimusi Unsuk Chin nuo 1988 m. gyvena Berlyne. Ji studijavo pas įžymųjį Europos muzikos klasiką György Ligeti. Kompozitorė rašo tiek kamerinę, tiek simfoninę muziką, už kurią pelnė daugybę apdovanojimų, o jos kūrinius diriguoja tokie meistrai, kaip Simon Rattle, Gustavo Dudamel, Alan Gilbert, Kent Nagano, Esa-Pekka Salonen, David Robertson, Peter Eötvös, Myung-Whun Chung, George Benjamin, Susanna Mälkki, Jukka-Pekka Saraste ir daugelis kitų. Kūrinius kompozitorei užsako pagrindinės koncertinės organizacijos – Berlyno, Londono, Niujorko filharmonijų, Čikagos, Bostono, Los Andželo, BBC, Tokijo simfoniniai, Leipcigo „Gewandhaus“ orkestrai, Prancūzijos, Švedijos radijo simfoniniai orkestrai, „Ensemble Intercontemporain“, „Ensemble Modern“, „Kronos“, Arditti kvartetai ir kt. 2007 m. Unsuk Chin operos „Alisa stebuklų šalyje“ premjera įvyko Bavarijos valstybinės operos Miuncheno operos festivalio atidarymo metu.

Unsuk Chin muzika yra moderni, bet drauge lyriška ir komunikatyvi. Anot pačios kompozitorės: „Mano muzika – tai mano sapnų atspindys. Bandau užfiksuoti akinančios šviesos vizijas ir neįtikėtiną spalvų, išsklaidytų mano sapnuose, didingumą. Šviesos ir spalvų žaismė erdvėje materializuojasi kaip tekančio garso skulptūros.“ Unsuk Chin sako, kad šis grožis yra abstraktus ir tolimas, bet gali lengvai pasiekti klausytojų emocijas. Šiuo metu Unsuk Chin yra garsiosios Hamburgo Elbės filharmonijos simfoninio orkestro reziduojanti kompozitorė. Nuo 2011 m. ji yra Londono filharmonijos orkestro serijos „Music of Today“ meno vadovė. Jos autorinius CD albumus išleido „Deutsche Grammophon“, „Kairos“, „Analekta“.

Šveicarijoje gimęs Beat Furrer aukščiausio lygio muzikinį išsilavinimą įgijo Vienoje. 1985 m. Furreris įkūrė vieną iš pačių žymiausių Europos šiuolaikinės muzikos kolektyvų „Klangforum“, kuriam vadovavo iki 1992 m. ir su kuriuo vis dar bendradarbiauja kaip dirigentas. Su smuikininku Ernstu Kovacicium, kuris atvyks į Vilnių atlikti jo naujausią Smuiko koncertą, Furreris yra įkūręs Tarptautinę šiuolaikinės muzikos ansamblių ir kompozitorių akademiją „Impuls“.

Greta įspūdingų simfoninių ir instrumentinių kūrinių Furreris yra produktyvus ir kaip operų kompozitorius. Savo pirmą operą „Die Blinden“ (1989) jis sukūrė Vienos valstybinės operos užsakymu, o 2006 m. jo garsinio teatro spektaklis „FAMA“ pelnė Venecijos bienalės „Auksinį liūtą“.

Beat Furrer yra kompozicijos profesorius Graco muzikos ir dramos menų universitete. 1996 m. jis buvo reziduojantis Liucernos festivalio kompozitorius, o garsiajame Zalcburgo festivalyje buvo pagrindinis „Next Generation“ serijų kompozitorius. 2004 m. jam buvo įteiktas Vienos miesto muzikos prizas, 2005 m. jis tapo Berlyno menų akademijos nariu. 2014 m. B. Furreris apdovanotas Austrijos valstybės didžiuoju prizu, o 2018 m. jam įteikta Ernsto von Siemenso fondo muzikos premija už gyvenimo nuopelnus.

Ansamblis „Synaesthesis“ ėmėsi nutrūkgalviškos misijos atlikti Beato Furrerio ir Unsuk Chin muziką, kurios interpretacija paklūsta tik aukščiausio profesionalumo meistrams. Pavyzdžiui, Furrerio kūrinys „Spur“ fortepijonui ir styginių kvartetui primena gaudynių sceną, kai instrumentai tarsi vejasi vienas kitą. Kitas jo opusas „Ira-Arca“ instrumentus paverčia „šešėlio šešėliais“, suliejant jų garsines tapatybes į beveik neatskiriamą vienį. „Aer“ klarnetui, violončelei ir fortepijonui remiasi antikine idėja apie „amžinąjį judėjimą, iš kurio gimsta pokytis“. O kompozitorės Unsuk Chin kūrinys „ParaMetaString“ sujungia tradicinę keturių dalių kvarteto formą ir garsinius styginių instrumentų raiškos eksperimentus. Kitas jos kūrinys „Allegro ma non troppo“ perkusijai ir elektronikai siūlo įsigilinti į subtiliausius skambesio niuansus bei pateikia netikėtas emocijas.

Šių žymių kompozitorių simfoniniai kūriniai skambės kituose festivalio „Gaida 2020“ koncertuose: Unsuk Chin „Spira“ ir Koncertas fortepijonui – LVSO koncerte spalio 30 d. Kongresų rūmuose, o Beato Furrerio „Nero su Nero“ ir Koncertas smuikui – lapkričio 7 d. LNSO koncerte, diriguojant pačiam autoriui.

Ansamblio „Synaesthesis“ koncertas su įžymių kompozitorių Unsuk Chin ir Beato Furrerio kūriniais – spalio 29 d. Šiuolaikinio meno centre, festivalio „Gaida 2020“ rubrikoje „Žvilgsnis į meistrus“. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.