„Vilnius Mama Jazz“ scenoje – viena perspektyviausių Jungtinės Karalystės kūrėjų Emma-Jean Thackray
2021-09-13

Rugsėjo 25 d. / 19:00 / Šiuolaikinio meno centras
Emma Jean Thackray – vox / fx
Dougal Taylor – dr
Dwayne Kilvington – perc
Lyle Barton – keys
Ben Kelly – tb
Dramatiškos Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės skyrybos tarytum nubrėžė simbolinę politinę perskyrą tarp Briuselio ir Londono, tačiau kultūrinėje plotmėje Senasis žemynas ir Britų salynas ardyti ilgamečių saitų neketina. Net ir sunkiais pandemijos metais abiejų Lamanšo sąsiaurio krantų ryšį išlaikyti pasiryžęs jubiliejinis „Vilnius Mama Jazz“ festivalis, kurio scenoje pasirodys muzikos apžvalgininkų sielas pavergusi multiinstrumentininkė, prodiuserė bei didžėjė Emma-Jean Thackray.
Jorkšyro grafystėje, garsėjančioje giliomis pučiamųjų orkestrų tradicijomis, gimusi Emma, muzikos glėbyje atsidūrė pradinėje mokykloje. Pirmasis jos instrumentas – naudotų muzikos instrumentų parduotuvėje įsigytas kornetas. Mergina greitai tapo pagrindine vietos pučiamųjų orkestro kornetininke. Tačiau viską aukštyn kojomis talentingosios muzikantės kelyje apvertė netikėtai į jos grojaraštį patekęs Gilo Evanso specialiai Milesui Davisui aranžuotas „Concierto De Aranjuez“ kūrinys. Akistata su šia kompozicija pakeitė Emmos muzikinį suvokimą ir atvėrė duris į neaprėpiamai platų džiazo pasaulį.
Tai buvo rimta paskata nerti gilyn į muzikos gelmes. Emma išvyko studijuoti į Karališkąjį Velso muzikos ir dramos koledžą, kuriame mokėsi pas britų laisvojo džiazo ikoną Keithą Tippettą. Vėliau orchestrinio džiazo krypties studijas tęsė prestižinėje Londone įsikūrusioje Labano Trejybės konservatorijoje, kurioje jos kolegomis buvo ryškiai džiazo padangėje šviečiantys Moses Boydas ir Nubya Garcia.
Nors ir labai žavėjosi tokiais žanro klasikais kaip Johnas Coltrane‘as, talentingoji britė visada stengėsi išlaikyti distanciją su savo dievukais ir nieku gyvu nebandė jų imituoti. Priešingai, ieškojo išskirtinumo ir vis labiau ėmė domėtis kitais žanrais. Netgi savo studijų bičiulius, entuziastingai norėjusius tobulai įvaldyti bebopo eros skambesį, kvietė pasiklausyti JAV reperio Madlib.
Dėl kitoniško požiūrio į muziką Emma formalaus ugdymo institucijoje jausdavosi tarsi prašalaitė. Vis tik galiausiai, radusi bendraminčių, subūrė kolektyvą ir ėmė aktyviai koncertuoti Londono erdvėse. Tai padėjo ugdyti techninius įgūdžius ir išsigryninti kompozicinius, stilistinius aspektus. Lygiagrečiai aktyviam koncertiniam gyvenimui E. J. Thackray begales laiko praleisdavo savo namų studijoje Pietų Londone, kurioje, nesidairydama į sparčiai lekiančias laikrodžio rodykles, tarsi tūkstančius dalių turinčią dėlionę konstruodavo ir tebekonstruoja savąsias kompozicijas.
2016 m. pasirodė pirmasis solo įrašas – EP „Walrus“. Bėgant metams dienos šviesą išvydo du nauji EP „Ley Lines“, kuriame visus instrumentus įgrojo pati Emma, ir „Um Yang“. 2020 – aisiais E. J. Thackray įkūrė savo įrašų kompaniją „Movementt“, po kurios vėliava išleido dar vieną EP „Rain Dance“. Būtent šie keturi EP muzikos gerbėjų ausis suviliojo psichodeliniu spritual jazz, funk, soul mišiniu, kuriame jaučiamas subtilus hiphopo prieskonis.
Dėmesio lavina Emmą užgriuvo 2021 m. liepą, išleidus debiutinį albumą „Yellow“, kuris tarsi uraganas įsiveržė į 1-ąją Jungtinės Karalystės džiazo albumų ir 3-ąją indie albumų topų vietas. „Yellow“ – tai 47 minutes trunkanti kelionė per 70-ųjų džiazą ir funk‘ą, paženklinta kosminėmis Sun Ra vizijomis, dvasinėmis Alice Coltrane patirtimis bei „Beach Boys“ „Pet Sounds“ laikus menančiomis orkestruotėmis. Ir jei ankstesnėje Emmos kūryboje buvo galima aptikti daugiau standartinių skambesio detalių, tai debiutiniame albume talentingoji britė žengia tolyn į savo pačios statomą garsų karalystę, kurią būtų galima pakrikštyti psichodeliniu (ne)džiazu.
Emma, kultinio britų leidinio „The Guardian“ praminta Jungtinės Karalystės scenos supernova, į jubiliejinį „Vilnius Mama Jazz“ atvyksta ne viena, o su bičiulių palyda – būgnininku Dougalasu Tayloru, pianistu Lyle Bartonu, tūbininku Benu Kelly ir perkusininku Dwayne‘u Kilvingtonu. Ši kompanija atkeliauja į Vilnių sukurti ypatingai šilto ir pačiomis ryškiausiomis spalvomis žibėsiančio vakaro.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.