Garsusis vokiečių elektroninės muzikos duetas DOPPLEREFFEKT pirmą kartą koncertuos Lietuvoje

2020-09-16

Elektroninės muzikos gerbėjai turėtų suklusti – lapkričio 6 d. pirmą kartą Lietuvoje koncertuos garsieji Vokietijos elektroninės muzikos atlikėjai „Dopplereffekt“. Šis duetas laikomas vienu paslaptingiausių skaitmeninio muzikos pasaulio kolektyvų, o jo pasirodymo metu publika galės pasijusti lyg legendiniame Berlyno „Berghain“ klube, kurio dvasią duetas geba perteikti itin autentiškai. Pirmasis „Dopplereffekt“ koncertas Vilniuje rengiamas Šiuolaikinio meno centro didžiojoje salėje.

Neprilygstamas Vokietijos elektroninės muzikos duetas „Dopplereffekt“ – vieni paslaptingiausių Europos klubinės aplinkos figūrų, itin retai dalijančių interviu ar kitaip besiviešinančių. Jų įrašai prieinami tik riboto leidimo vinilo plokštelių pavidalu, kurias leidžia firma „Dataphysix/Detroit“. Muzikos kūrėjai slepiasi po keistais germaniškais pseudonimais, o dainų pavadinimai ir tekstai yra angliški ir sudaro provokuojantį mokslinių, seksualinių ir politinių užuominų derinį.

„Dopplereffekt“ muzika yra eklektiška ir neįprasta. Net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žymiųjų jų pirmtakų „Kraftwerk“ įtaka gana ryški, „Dopplereffekt“ išplėtojo savitą ir įspūdingą garso estetiką, be kurios dabartinė „elektro-hype“ scena neįsivaizduojama.

Pastarąjį dešimtmetį duetas yra išleidęs ir sėkmės sulaukusių įrašų Berlyno „Leisure System“ firmoje. Tai – „Tetrahymena EP“ (2013) ir ypač gerai įvertintas „Hypnagogia 12“ (2014). O 2017 m. išėjo „Cellular Automata“ – jų pirmasis ilgai grojantis albumas nuo 2007-aisiais firmos „Rephlex“ išleisto „Calabi Yau Space“. Albumas „Cellular Automata“ reprezentuoja vieną iš ryškiausių dueto darbų ir šių atlikėjų požiūrį į kūrybą apskritai: meninis rezultatas tarsi ignoruoja prieš tai kultivuotos muzikos suformuotus lūkesčius, bet išlaiko neabejotiną „Dopplereffekt“ stiliaus veidą.

Nors „Dopplereffekt“ itin retai dalija interviu, vis dėlto prieš keletą metų „Residentadvisor.net“ pavyko pakalbinti dueto atlikėjus – Herr Mueller ir To-Nhan. Paklaustas, kas paverčia elektroninį atlikimą „gyvu“, Herr Mueller atsakė: „Kai sąveikaujama su technologijomis, jos tampa savarankišku elementu, o žmogus tiesiog papildo įvykių seką. Visas procesas yra automatiškas tik su žmogaus  priežiūra.“

Apie prisirišimą prie tradicinės klavišinės įrangos savo pasirodymuose, nors dabar yra prieinama įvairiausia kompiuterinė technika, To-Nhan pakomentavo: „Man patinka skambinti akordus ir melodijas realia klaviatūra. Tai labai natūralu ir intuityvu.“

O apie praeities, dabarties ir ateities temas jų kūryboje, duetas sako, kad „tai garsovaizdžių ir atskirų tonų interpretacija. Fizinė tikrovė gali būti reprezentuojama per muzikines konfigūracijas ir atmosferą. Muzika su reiškiniais, kuriuos reprezentuoja, privalo turėti santykį 1:1. Kiekvienas tembras, garsas charakterizuoja nuotaiką, objektą, įvykį ir pan.“

Vienintelis elektroninės muzikos įžymybių „Dopplereffekt“ (Vokietija) pasirodymas Lietuvoje – lapkričio 6 d. Šiuolaikinio meno centre Vilniuje.