Į Vilnių sugrįžta charizmatiškasis „Grammy“ laimėtojas Colin Currie – su savo perkusininkų grupe

2020-08-04

Britų muzikos garsenybė, „Grammy“ laimėtojas Colin Currie sugrįžta į Lietuvą. Prieš dvejus metus surengęs stulbinamą solinį „kūno perkusijos“ pasirodymą perpildytoje filharmonijos salėje su Nacionaliniu simfoniniu orkestru ir sulaukęs netgi daugiau ovacijų, nei garsiojo Philipo Glasso „Double Piano Concerto“ atlikimas, šį kartą įžymus perkusininkas atvyksta į Vilnių ne vienas. Su savo mušamųjų virtuozų grupe „Colin Currie Group“ jis surengs koncertą spalio 23 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Kritikų liaupsinama perkusininkų grupė atveža į Vilnių įspūdingą programą, sudarytą iš bene ryškiausių šio laikmečio kūrinių mušamiesiems.

„Meistriškiausio ir drąsiausio pasaulio perkusininko“ (anot savaitraščio „Spectator“) Colino Currie vadovaujamo perkusijos virtuozų ansamblio „Colin Currie Group“ gimimas susijęs su kultinio amerikiečių minimalisto Steve’o Reicho muzika. Daugiau nei prieš dešimtmetį ansamblis susibūrė S. Reicho šedevro „Drumming“ atlikimui. Kompozitoriui britų interpretacija taip patiko, jog dienraščiui „The Irish Times“ jis sakė: „Tiesiog abstulbau išgirdęs Colino Currie ir jo grupės „Drumming“ atlikimą „Southbank“ centre. Tai buvo meistriška, labai ekspresyvu ir visiškai nauja“.

Vėliau, 2014 m., grupė parengė pasaulinę S. Reicho Kvarteto dviem fortepijonams ir dviem vibrafonams premjerą taip pat Londono „Southbank“ centre, mat ansamblio lyderis Colinas Currie yra „Southbank“ reziduojantis menininkas. Su S. Reicho Kvartetu „Colin Currie Group“ daug gastroliavo Jungtinėje Karalystėje, Europoje, Azijoje, Amerikoje. O šiuo metu S. Reichas kuria naują stambios formos kūrinį specialiai ansambliui „Colin Currie Group“, kurio premjera numatyta 2021 m. Draugystę su žymiuoju kompozitoriumi savotiškai vainikavo nominacija „Gramophone“ apdovanojimui geriausio naujosios klasikos albumo kategorijoje už antrąjį grupės diską su S. Reicho muzika. Tai buvo S. Reicho kūrinių, parengtų Louis Vuittono fondo rezidencijos metu Paryžiuje 2017 m., įrašai.

Vis dėlto „Colin Currie Group“ repertuaras neapsiriboja legendinio minimalisto muzika. Antai pastarojo, 2019-2020 m., sezono viršūnė buvo „Colin Currie Group“ pasirodymas Tarptautiniame Edinburgo festivalyje, kur grupė atliko įspūdingą Sofijos Gubaidulinos kūrinį „Percussion“ su BBC Škotijos simfoniniu orkestru, diriguojamu Thomaso Dausgaardo.

Pasaulio perkusininkų elitui priklausančio ansamblio lyderis ir solistas Colinas Currie bendradarbiauja su daugeliu garsių dabarties kompozitorių. Jis parengė tokių žymių autorių kūrinių premjeras, kaip Louisas Andriessenas, Jamesas MacMillanas, Elliottas Carteris, Einojuhani Rautavaara, Julia Wolfe ir daugelis kitų. Vilniuje taip pat rengiamasi pasaulinei premjerai – „Colin Currie Group“ planuoja atlikti naujai kuriamą lietuvių kompozitoriaus, Nacionalinės premijos laureato Ryčio Mažulio kūrinį. O paties koncerto programa bus sudaryta iš bene ryškiausių šio laikmečio kūrinių mušamiesiems, tarp kurių ypatingą vietą užims ir Philipo Glasso, bei Johno Lutherio Adamso muzika.

Colinas Currie yra „Grammy“ statulėlės laimėtojas – jo atliekamo kompozitorės Jennifer Higdon Koncerto perskusijai įrašas 2010 m. pelnė prestižinį apdovanojimą geriausio metų šiuolaikinio kūrinio kategorijoje. „Colino Currie vadovaujami atlikimai pavyzdiniai. Kiekvienas pasirodymas veikia kaip gerai suteptas mechanizmas, atlikėjai sklandžiai migruoja nuo vieno instrumento prie kito. Atrodo, kad jie visiškai atsipalaidavę, tačiau juk žinome, koks mažas žingsnelis scenoje skiria nuo nesėkmės“, – rašė „Daily Telegraph“ apie „Colin Currie Group“.

Kaip solistas Colinas Currie atlieka naująją muziką aukščiausiu lygmeniu, jo aktyvi veikla, užsakant ir atliekant šiuolaikinius kūrinius, 2015 m. buvo įvertinta Karališkosios filharmonijos apdovanojimu. Aistra naujajai muzikai Colinas Currie užkrečia ir savo vadovaujamą ansamblį, kuris koncertuoja svarbiausiose koncertų salėse ir festivaliuose. „Colin Currie Group“ greta nuolatinių pasirodymų Londono „Southbank“ centre ne kartą koncertavo Tokijo operos koncertų salėje, „Concertgebouw“ salėje Amsterdame. Svarbus pasirodymas įvyko Elbės filharmonijoje Hamburge atidarant 2017 m. koncertų sezoną, taip pat – Paryžiaus „Cité de la Musique“, Kelno filharmonijoje, Singapūro „Esplanade“ koncertų salėje, Prahos „Rudens stygų“ festivalyje, Roterdamo „De Doelen“ koncertų salėje, Glasgo „Minimal Festival“, Helsinkio festivalyje, Makao festivalyje, Londono „King’s Place“, Barbican centre ir kitur.

Vienintelis „Grammy“ laimėtojo ir jo grupės „Colin Currie Group“ koncertas Lietuvoje – spalio 23 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.