„Įžūlia ir įspūdinga“ vadinama Bostono perkusininkų grupė pirmą kartą koncertuos Lietuvoje

2022-09-15

Viena geriausių JAV mušamųjų grupių „Boston Percussion Group“ atvyksta į Vilnių. Spalio 28 d. Nacionalinėje filharmonijoje ansamblis surengs savo pirmąjį pasirodymą ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Apibūdinama iš dalies kaip naujosios muzikos, iš dalies kaip roko grupė, „Boston Percussion Group“ atveža į Lietuvą intriguojančią programą, kurioje skambės tiek minimalizmo klasiko Steve’o Reicho kūrinys medžio gabaliukams, tiek naujausia ir plataus pripažinimo pelniusi muzika mušamiesiems, sukurta dabarties Amerikos ir kitų kraštų kūrėjų.

„Boston Percussion Group“ koncertas Vilniuje pratęsia jau tradicija tapusius garsiausių pasaulio mušamųjų kolektyvų pristatymus Lietuvos publikai, kuriuos rengia „Vilniaus festivaliai“. Sostinės publika puikiai pamena tokių grupių, kaip „So Percussion“, „Mantra Percussion“ ir „Sandbox Percussion“ iš Niujorko, „Third Coast Percussion” iš Čikagos, „Colin Currie Group“ iš Didžiosios Britanijos, „Hagos mušamieji“ iš Nyderlandų, „Les Percussions de Strasbourg“ iš Prancūzijos ir kitų kolektyvų išskirtinius koncertus Vilniuje.

„Boston Percussion Group“ apibūdinamas kaip „įžūlus ir įspūdingas“ kolektyvas. Anot „Boston Globe“, šią grupę sudaro geriausi Naujosios Anglijos (kurios didžiausias miestas yra Bostonas) perkusininkai. Grupė atlieka išskirtinai dabar gyvenančių kompozitorių muziką ir daro tai su tokiu užsidegimu ir džiaugsmu, jog, kad ir kokiai publikai koncertuotų – filharmonijoje, universiteto salėje ar miesto parke – klausytojų nepalieka abejingų.

Kaip rašo „San Francisco Chronicle“, ansamblio nariai pasižymi turtinga muzikine iškalba, o „Boston Classical Review“ akcentuoja ansamblio „jėgą ir rafinuotumą“. Ansamblis bendradarbiauja su daugeliu įžymių dabarties kompozitorių, tokių kaip Louis Andriessen, Jonathan Bailey Holland, Julia Wolfe ir kt. Jų repertuarą sudaro kūriniai nuo Steve’o Reicho ir Franko Zappos iki Tano Duno ir Sufjano Stevenso.

Programa, kurią Bostono grupė atveža į Vilnių, taip pat pristato dabar gyvenančių kompozitorių muziką. Jos puošmena – Steve’o Reicho „Music for Pieces of Wood“ („Muzika medžio gabalėliams“) ir pasaulio koncertų salėse plačiai skambantis prancūzų kompozitoriaus Emmanuelio Séjourné kūrinys „Attraction“. S. Reicho kūrinys yra tos pačios prigimties, kaip ir kiti jo kūriniai, kilę iš noro muzikos atlikimui pasitelkti pačias paprasčiausias priemones. Čia atlikimui naudojami paprasti cilindriniai medžio gabaliukai, suderinti pagal atitinkamą aukštį ir puikiai rezonuojantys. Anot paties S. Reicho, „Music for Pieces of Wood“ yra  bene stipriausiai skambantis – be jokio papildomo garso pastiprinimo daugiausia garso išgaunantis – jo kūrinys.

Emmanuelio Séjourné „Attraction“ („Trauka“) smuikui, marimbai ir magnetinei juostai buvo užsakytas Paryžiaus operos duetui „Contrasts“. Vėliau sukurta versija solo perkusijai. Anot autoriaus, kaip žmogus negali išvengti žemės traukos, taip ir kompozitorius negali išvengti senų demonų: savo kultūros, savo skonio. Kaip rašo E. Séjourné: „Šiuo atveju turiu minty savo polinkį į ritmą, groove’ą, kolektyvinį virtuoziškumą, kuriuo pasižymėjo legendinės grupės, tokios kaip mano jaunystės stabai „Shakti“. Kūrinyje „Attraction“ vietomis bandau nurtraukti šią muzikinę trauką statiškų, kontempliatyvių epizodų pagalba, tačiau natūrali muzikos tėkmė sugrįžta ir ritminis pulsas ima viršų.“

Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse rengiamas vienos geriausių JAV mušamųjų grupių „Boston Percussion Group“ koncertas – spalio 28 d. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje. Bilietus platina „Kakava.lt“.