KINO PAVASARIO apdovanojimai: festivalio geriausieji ir kino šauksmui neatsispyrę žiūrovai

2023-03-27

11 dienų į kiną kvietęs ir ypatingus efektus dovanojęs Vilniaus miesto kino festivalis „Kino pavasaris“ pasiekė finišo tiesiąją: sekmadienio vakarą organizatoriai paskelbė geriausius konkursinių programų ir daugiausiai žiūrovų simpatijų pelniusius filmus bei pakvietė ypatingai premjerai – buvo parodytas festivalio metu baigtas dokumentinis filmas „Laiškas Ukrainai“.

„Šiemet kinas šaukė tikrai stipriai – preliminariais duomenimis, jį išgirdo ir festivalį aplankė daugiau nei 80 000 žiūrovų. Baigiantis šiai 11 dienų trukusiai kelionei galiu drąsiai pasakyti, kad įvyko tikras festivalis“, – džiaugėsi „Kino pavasario“ vykdomasis direktorius Konradas Kazlauskas.

„Buvo nepaprastai gera matyti kino teatruose tvyrojusį šurmulį, savo seanso laukiančius ir jau kitą besirenkančius žiūrovus, bandymus spėti iš vieno renginio į kitą, gausius atsiliepimus ir dalijimąsi patirtimis. Nuoširdžiai dėkoju visiems, nustūmusiems į šalį visus savo planus ir atsidavusiems „Kino pavasario“ efektams“, – dėkojo festivalio direktorius Algirdas Ramaška.

Paskutinį vakarą festivalis tradiciškai skyrė konkursinių programų apdovanojimams ir įdomią autorinio kino ateitį žadantiems Europos kūrėjams, kuriuos vertino tarptautinės žiuri. Svarbiu vakaro įvykiu tapo Lietuvos kino bendruomenės sukurto dokumentinio filmo apie šalia karo esantį žmogų „Laiškas Ukrainai“ (A Letter to Ukraine) premjera.

Rusijos karinei invazijai 2022-ųjų vasarį negrįžtamai pakeitus visų ukrainiečių likimus ir sujaukus gyvenimą Europoje, Lietuvos kino bendruomenė susibūrė į savanorišką kino projektą, kuriame užfiksavo iniciatyvas, skirtas padėti Ukrainai ir nuo karo kenčiantiems žmonėms. Filmas „Laiškas Ukrainai“ pasakoja ne tik apie susitelkimą šiuo sunkiu metu, bet ir apie kiekvieną iš mūsų.

Visos lėšos, kurias už šio filmo seansus gaus jo kūrėjai, „Kino pavasaris“, kino teatrai „Pasaka“, „Skalvija“, „Apollo“ ir „Arlekinas“ bus paaukotos humanitarinei pagalbai Ukrainoje.

Konkursinės programos laimėtojas – žiuri nustebinęs filmas

Geriausiu festivalio konkursinės programos filmu paskelbtas debiutinis Ukrainos režisieriaus Philipo Sotnychenkos filmas „La Palisiada“ (La Palisiada). Pasak žiuri, tai filmas, kuris visiškai nustebino. „Mūsų stiprią emocinę reakciją nulėmė novatoriška technika ir žaismingumas. Tai sukėlė smalsumą ir norą sugrįžti prie filmo“, – sakė žiuri.

Trumpo konkurso geriausieji

Šiemet trumpame konkurse dalyvavo 30 vaidybinių, dokumentinių, animacinių ir eksperimentinių trumpametražių filmų iš visos Europos. Tarptautinės žiuri, kurią sudarė Berlyno kino festivalio trumpametražių programos vadovė Anna Henckel-Donnersmarck, scenaristė, dramaturgė Birutė Kapustinskaitė ir operatorius Jacekas Podgórskis, vertinimu, nugalėtoju tapo olandų režisieriaus Douwe Dijkstra filmas „Kaimynas Abdi“ (Neighbour Abdi).

Pasak žiuri, šio filmo galia – dviejų jaunų vyrų, kilusių iš skirtingų sluoksnių ir besidalijančių savo patirtimi, įgūdžiais bei kūrybiškumu, bendradarbiavimas. „Skaudžios patirtys atkuriamos su pagarba, humoru ir, svarbiausia, žaismingai, taip atveriant naują požiūrį į sudėtingas temas.“ 

Specialiu paminėjimu pagerbta režisierė Sofia El Khyari už trumpo metro filmą „Drugelių šešėlis“ (Shadows of the butterflies), kuriame, pasak žiuri, nuostabiai perteikiamas universalus netekties ir ilgesio jausmas.

Žiuri rinko ir geriausią viso festivalio lietuvišką trumpametražį filmą, kuriuo paskelbtas „Kino pavasarį“ atidaręs Vytauto Katkaus filmas „Uogos“ (Cherries). „Šiame kartų portrete subtiliai ir tiksliai, autentiškai ir poetiškai per sūnaus ir tėvo santykius aprašoma laiko tėkmė. Autorius sukuria unikalią kino kalbą, kad pavaizduotų jaudinantį, bet sudėtingą praeities ir dabarties santykį“, – pabrėžė žiuri.

Žiūrovų favoritas ir geriausias lietuviškas ilgametražis filmas

Kaip ir kasmet, „Kino pavasario“ filmus vertino ne tik kino industrijos profesionalai, bet ir žiūrovai. Susumavus jų balsus, buvo paskelbtas daugiausiai simpatijų pelnęs festivalio ilgametražis filmas. Juo tapo režisierių Charlotte Vandermeersch ir Felix van Groeningen kūrinys „Aštuoni kalnai“ (Eight Mountains).

Festivalyje akredituotų žurnalistų ir kino kritikų žiuri geriausiu lietuvišku filmu pripažino dokumentinį filmą „Mariupolis 2“, kurį kurdamas Ukrainoje režisierius Mantas Kvedaravičius buvo nužudytas.