Lietuvių atlikėjai gyvai muzikuos su unikaliu 34 garsiakalbių orkestru, atkeliaujančiu iš Bremeno

2021-10-28

Ar įmanoma „suasmeninti“ technologijas ir muzikuoti su jomis, lyg tai būtų gyvi atlikėjai? Eksperimentų nevengiančio Lietuvos ansamblių tinklo ir Brėmeno garsiakalbių orkestro („Bremen Loudspeaker Orchester“) koncertas Tarptautiniame aktualios muzikos festivalyje „Gaida“ bandys atsakyti į šiuos klausimus. Spalio 29 d. Šiuolaikinio meno centre rengiamas pasirodymas „LENdscapes“, kurio metu publika bus panardinta į vizionieriškus skambesius ir išgirs net tris pasaulines premjeras.

„LENdscapes“ yra Lietuvos ir Vokietijos muzikos kūrėjus bei atlikėjus vienijantis projektas. Festivalio „Gaida“ publika išvys ir išgirs netikėtą skirtingų muzikinių prigimčių derinį – muzikuos kompozitoriaus ir dirigento Vykinto Baltako vadovajamas Lietuvos ansamblių tinklas ir „Bremen Loudspeaker Orchestra“. Atlikėjai išsidėstys didžiulėje Šiuolaikinio meno centro pagrindinės salės erdvėje, kurioje publika atsidurs garsinio vyksmo centre. Žiūrovus apsups erdvėje įvairiai išdėstyti, kartais judantys atlikėjai ir 34 garsiakalbių skulptūros, tampančios savotiškais gyvų muzikų scenos partneriais.

Brėmeno garsiakalbių orkestras – „Bremen Loudspeaker Orchester“ (BLO) – yra unikalus akusmatinės muzikos instrumentas (akusmatinė muzika yra tokia, kai klausytojas nemato garso šaltinio). Daugybę garsiakalbių, kurių gali būti iki 200, sudarančią sistemą kontroliuoja vos vienas ar keli žmonės prie garso pulto. BLO gali muzikuoti pačiose įvairiausiose erdvėse, mat atsižvelgiant į jų savybes ir muzikos pobūdį, garsiakalbių charakteristikas galima jungti į įvairiausius derinius. BLO buvo įkurtas 2013 m. Brėmene, sekant legendiniu „Acousmoniumu“ – garso sklaidos sistema, kurią 1974 m. vienoje Prancūzijos radijo studijų sukūrė elektroninės ir konkrečiosios muzikos kompozitorius Francois Bayle. Bendradarbiaujant su Rotenburgo technikos kolegija, 2015 m. buvo sukurta atvirai erdvei pritaikyta BLO versija ir jos premjera įvyko tais pačiais metais Brėmene. Vėliau BLO keliavo per Vokietijos festivalius, 2016 m. pristatė milžinišką vengrų kompozitoriaus Akoso Rozmano garso instaliaciją „Tolv Stationer“ sename traukinių garaže, kuri išsiskyrė tuo, jog vyko visiškoje tamsoje. 2018 m. bendradarbiaujant su Adomo Mickevičiaus institutu Varšuvoje, festivalyje „Jazzahead Bremen“ BLO pasirodė visu savo pajėgumu – su maždaug 200 garsiakalbių ir juos valdančiais 74 garso pulto „feideriais“ (kanalais).

Įvairių kartų ryškausius Lietuvos šiuolaikinės muzikos atlikėjus vienijantis Lietuvos ansamblių tinklas (LAT) yra aktyvus naujosios muzikos scenos dalyvis: dažnas „Gaidos“ ir kitų Lietuvos muzikos festivalių svečias. LAT yra surengęs pasirodymų svarbiuose užsienio festivaliuose ir koncertų salėse: „Ultraschall Festival“ Berlyne, Europos Kultūros sostinės renginiuose Duisburge, Kairo šiuolaikinės muzikos dienose, „Concertgebouw“ Briugėje, Flagey koncertų salėje Briuselyje, „Composers’ Review“ Belgrade, „Arenafest“ Rygoje, „Poznań Spring Music Festival“. LAT projektuose dalyvauja styginių kvartetas „Chordos“, Kristupo medinių pučiamųjų instrumentų kvintetas, akordeonininkas Raimondas Sviackevičius, kuriuos išvysime ir spalio 29 d. koncerte. Taip pat dainuos Monta Krukauskas (sopranas), Saulė Šerytė (mecosopranas), Nora Petročenko (altas), gros Laurynas Lapė (trimitas), Marius Balčytis (trombonas), Viktorija Smailytė (arfa), Jonė Puytė (fortepijonas), Olaf Tzschoppe ir Rūta Šeduikytė (perkusija), Arman Isojan (kontrabosas). Prie atlikėjų prisijungs Gerd Anders (elektronika, Vokietija). Koncerte nuskambės 3 pasaulinės premjeros, kurių autoriai – Riccardo Castagnola, Christoph Ogiermann ir Vykintas Baltakas, bei Thomaso Hummelio kūrinio lietuviškoji premjera. Beje, V. Baltakas savo naują kūrinį „Cladi III“ (2021) dedikavo neseniai mus palikusiam legendiniam Lietuvos kompozitoriui Broniui Kutavičiui.

Unikalus „Bremen Loudspeaker Orchestra“ ir Lietuvos ansamblių tinklo koncertas

festivalyje „Gaida“ spalio 29 d. Šiuolaikinio meno centre.

Šį projektą remia Tarptautinis Goethe’s instituto koprodukcijų fondas.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.