Lietuvoje koncertuos britų fortepijono garsenybė Nicolas Hodges

2023-08-07

„Stulbinamos technikos ir įtraukiančio muzikalumo pianistas“, – apie fortepijono įžymybę Nicolasą Hodgesą rašo „Los Angeles Times“. Spalio 26 d. britų fortepijono žvaigždė pirmą kartą koncertuos Lietuvoje – Nacionalinėje filharmonijoje rengiamame koncerte pianistas pagros ir kūrinius fortepijonui solo, ir fortepijoninį koncertą su orkestru. Koncerte dalyvaus Lietuvos kamerinis orkestras, kuriam diriguos charizmatiškas britų dirigentas Jack Sheen.

Platus Nicolaso Hodgeso repertuaras apima pianizmo klasikos pagrindą sudarančius Ludwigo van Beethoveno, Johanneso Brahmso, Franzo Schuberto, Claude’o Debussy, Albano Bergo, Igorio Stravinskio kūrinius, kurie tampa savotišku tramplinu šiandien kuriamos muzikos interpretacijoms. „Vienas geriausių Europos šiandieninės muzikos atlikėjų, jis regimai sudėtingą muziką paverčia tokia, kuri pradeda kalbėti pati už save“, – apie ypatingą Nicolaso Hodgeso muzikalumą rašo „Los Angeles Times“ apžvalgininkas Markas Swedas. Pasak muzikos žurnalo „Tempo“, platų repertuarą įvaldęs Hodgesas geba pateikti šiandienos muziką taip, lyg ji jau būtų tapusi amžinąja klasika. Atlikdamas tiek klasiką, tiek dabarties muziką, Hodgesas ieško šviežio žvilgsnio. Pasak „Guardian“, tai drąsus pianistas, savo interpretacijas energingai kreipiantis tokia linkme, kuria eiti ne kiekvienas išdrįstų.

Pianistas bendradarbiauja su įžymiais dirigentais – Danieliu Barenboimu, Sylvainu Cambrelingu, Jamesu Levine’u, Susanna Mälkki, Jukka-Pekka Saraste, Thomasu Adèsu, koncertuoja su žymiausiais pasaulio orkestrais: Londono, Los Andželo, Niujorko, Bostono, San Francisko, BBC, Birmingamo miesto, Frankfurto, Bavarijos radijo, Melburno, Sidnėjaus, Liuksemburgo, Tokijo filharmonijos orkestrais, su ansambliais „ASKO/Schoenberg“, „International Contemporary Ensemble New York“, „Remix Ensemble“, „Contrechamps Geneva“ ir daugeliu kitų. Pianisto naujausią diskografiją puošia Thomaso Adèso Koncertas fortepijonui ir orkestrui „In Seven Days“ su „London Sinfonietta“, Harrisono Birtwistle’o kūrinių abumai ir kiti įrašai.

Hodgesas gimė Londone, studijavo Kembridžo ir Bristolio universitetuose, tačiau jau apie dvidešimt metų jis gyvena Vokietijoje. Jo virtuoziškumas ir jautrus muzikalumas leidžia imtis didžiausius iššūkius keliančių kūrinių, todėl kompozitoriai Hodgesui mielai patiki savo naujausius opusus. Kertinis Hodgeso karjerai buvo glaudus bendradarbiavimas su įžymiais kompozitoriais Johnu Adamsu, Helmutu Lachenmannu ir Karlheinzu Stockhausenu. Savo kūrinius jam dedikuoja Thomas Adès, Geraldas Barry, Elliottas Carteris, Pascalis Dusapinas, Beatas Furreris, Isabel Mundry, Wolfgangas Rihmas ir daugelis kitų garsių dabarties kūrėjų. Ypač glaudus bendradarbiavimas pianistą siejo su seru Harrisonu Birtwistle’u (1934–2022), kuris Hodgesą net apibūdino „mano Peteris Pearsas“ (turėdamas minty ilgametį Benjamino Britteno ir žymaus tenoro Peterio Pearso kūrybinį bendradarbiavimą).

Šiame koncerte Vilniuje bus pažymėtas legendinio kompozitoriaus György Ligeti (1923–2006) šimtmetis. Nicolas Hodges pagros garsiuosius G. Ligeti etiudus fortepijonui, tapusiais vienais populiariausių daugelio iškilių pianistų repertuare. Etiudų rinktinėje nuskambės „Galamb borong“ („Balandis maudosi“), „Fém“ („Metalas“), „Vertige“ („Svaigulys“), „L’escalier du diable“ („Velnio laiptai“), „Coloana infinita“ („Begalinė kolona“). Taip pat Hodgesas atliks ir įspūdingąjį G. Ligeti Koncertą fortepijonui ir orkestrui. Šis kūrinys, kurį, pasak „Sydney Morning Herald“, Nicolasas Hodgesas atlieka su neįtikėtinu ritminiu išradingumu, neabejotinai suteiks ypatingų meninių potyrių klausytojams.

Fortepijono garsenybė Nicolas Hodges koncertuos Vilniuje – spalio 26 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje, koncerte dalyvaus Lietuvos kamerinis orkestras ir britų dirigentas Jack Sheen.