Muzika ir staigmenos. Festivalis „Vilnius Mama Jazz“ pristato dieninę programą
2024-05-16
Gegužės 23 – 26 dienomis Lietuvos nacionalinis dramos teatras taps tikra muzikos švente ne tik džiazo gurmanams, bet ir visiems šiuolaikinės muzikos mėgėjams. Festivalis „Vilnius Mama Jazz“ paruošė išskirtinę programą, kurioje perspektyviausių šalies grupių bei atikėjų koncertai ir daugybė įdomių veiklų.
Dieniniai koncertai – dovana festivalio lankytojams
„Vilnius Mama Jazz“ aktyviai puoselėja Lietuvos džiazo kultūrą ir prisideda prie jos sklaidos užsienyje. Nuo 2016 m. vykstančios „Džiazo vitrinos“ (Showcase Stage) platformoje pasirodo žinomi šalies džiazo kolektyvai ir talentingiausi atlikėjai, kurie ne tik džiugina klausytojus, bet kartu turi galimybę prisistatyti užsienio džiazo festivalių prodiuseriams ir organizatoriams, klubų ir agentūrų atstovams, muzikos kritikams ir žurnalistams. Savaitgalį, gegužės 25 – 26 d., LNDT Mažojoje salėje koncertuos trys dešimtys ryškių ir originalių muzikantų.
Džiazo orkestras „Vilnius JJAZZ Ensemble”, vadovajaujamas Jievario Jasinskio, festivalyje pristatys XXI a. technologijų ir avangardinio muzikalumo derinį – ketvirtąjį, vos prieš kelis mėnesius pasirodžiusį, albumą „RAVENJAZZ“. Kūriniais iš savo naujausio albumo „Duo“ dalinsis ir duetas „CinAmono“ – įrašas balansuoja tarp modernaus džiazo stilių, praturtintų subtiliu moterišku balsu, gausia poezijos doze ir improvizacijomis.
Jaunatvišką energiją spinduliuos trio „Duck Saved Jones“, kurio kūrybinis požiūris į modernų džiazą, hiphopą, elektroniką ir fusion kvies klausytojus leistis į unikalią muzikinę kelionę. Inovatyviai ir galingai skambės jaunų improvizacinės muzikos profesionalų kvartetas „Kang Bang“.
Grupė „TwoFaceTide“, gimusi iš nuoširdžios draugystės Martynui Šerpyčiui ir Bertramui Kvistui Lynggaardui studijuojant Danijos nacionalinėje muzikos konservatorijoje, sujungia skirtingus kultūrinius kontekstus ir eksperimentuoja kurdami originalią muziką.
Psichodeliniais garsais dieninių koncertų lankytojus užburs elektroakustinės muzikos trio „lazy diamond’s underground“, savo kūryboje suliejantys dark jazz, neo soul, ambient, rap, tribal ir kitų stilių elementus bei vokalines-instrumentines improvizacijas.
Tradicinio džiazo trio – pianino, kontraboso ir būgnų – atstovai „No Name Jazz Fellas“ ne tik kuria gilią, prasmingą muziką, bet ir kelia naujus klausimus apie jos vaidmenį šiandieninėje visuomenėje ir kultūroje.
Mažosios salės lankytojų širdis virpins džiazo ir šiuolaikinės muzikos gitaristo bei kompozitoriaus Mindaugo Stumbro kūriniai. Jo vadovaujamas kvartetas kuria įvairiapusį ir įtaigų skambesį, kurį formuoja įvairios muzikinės tradicijos ir stiliai.
Dieninių koncertų programoje – ir du solo projektai. Dmitrijus Golovanovas – vienas ryškiausių ir aktyviausių Lietuvos džiazo pianistų, išleidęs daugiau nei 15 albumų, iš kurių 7 – autoriniai. Jis atsiskleidžia kaip gilus kūrėjas, naudojantis akustinio garso samplavimo ir perdirbimo realiu laiku techniką, taip sukurdamas užburiantį, beveik magišką muzikos pasaulį. Nikita Kiriuchinas eksperimentuoja atsispirdamas nuo elektroninės muzikos tradicijų, tyrinėja gyvos elektroninės muzikos galimybes naudodamas sintezatorius, būgnų mašinas, sekvenserius, samplerius ir kitus elektr(on)inius instrumentus.
Festivalyje svečiuosis žinomiausių džiazo klubų ir didžiausių festivalių atstovai
„Vilnius Mama Jazz“ dieniniuose koncertuose šalies atlikėjai turės galimybę prisistatyti kviestiniams džiazo industrijos atstovams iš 11-os šalių. Festivalyje užsimezga naujos pažintys, „Džiazo vitrinoje“ pasirodę muzikantai dažnai kviečiami koncertuoti pasaulinio garso užsienio festivaliuose ir klubuose.
Šiais metais organizatorių kvietimu festivalyje svečiuosis „Jonköping Jazz Club“, „JAZZ9TUS“, „G-Livelab“, įsikūrusių Helsinkyje ir Tamperėje, klubų vadovai ir atstovai iš „Opus Jazz Club“ bei „Fondazione Musica per Roma“.
Organizatoriai džiaugiasi Amsterdamo „Bimhuis“ koncertų salės, organizuojančios 300 koncertų per metus, „North Sea Festival“ (Roterdamas) ir vieno žinomiausių džiazo klubų Pietų Vokietijoje „Jazzclub Unterfahrt“ programų direktorių atvykimu. Ekspertų sąraše – festivalių „Umea Jazz Festival“, „Jazzkaar“ meno vadovai, didžiausio džiazo industrijai skirto renginio Europoje „jazzahead!“ (Brėmenas) patarėjas. „Džiazo vitrinos“ koncertus taip pat stebės ir Lietuvos festivalių „Šiauliai Jazz“ ir „Nida Jazz Maratonas“ organizatoriai ir šių metų festivalio Mentorystės programos partnerio „Alytus Jazz“ rengėjai.
Į festivalį jau ne pirmą kartą sugrįžta žurnalistas Johnas Sharpe, publikuojantis festivalio „Vilnius Mama Jazz“ apžvalgas „All About Jazz“, taip pat atvyksta žurnalistai iš „Jazz in Europe“, „Donos Kulturalny“.
Festivalis – tai daugiau nei muzika
Džiazo šventės atmosferą kurs daugybė įdomių, visiems atvirų veiklų. Keturias dienas LNDT fojė šurmuliuos muzikos mugė, veiks festivalio paštas ir privataus meno fondo „Noewe Foundation“ kuruojama Rūtos Jusionytės paroda bei festivalio fotografijų paroda „Retrospektyva 2002-2023“, kurios autorius fotografas Dainius Labutis.
Besidomintys muzikinėmis aktualijomis gegužės 24 d. 11:00 val. kviečiami dalyvauti tarptautinėje konferencijoje, kurios moderatoriai Julijus Grickevičius, Ramūnas Zilnys ir Donatas Puslys su festivalyje dalyvaujančiais ekspertais gvildens muzikos industrijai aktualias temas. Vyks pokalbis su didžiausio pasaulyje uždarose patalpose vykstančio festivalio „North Sea Jazz Festival“ programų direktoriumi Franku Bolderiu.
Į „Vilnius Mama Jazz“ atvyksta ir „Berklee Campus Valencia“ direktorė Simone Pilon bei dėstytoja Viktorija Pilatovic, kurios Lietuvos muzikantams pristatys įvairių profilių muzikos studijų galimybes Ispanijoje, pirmojoje garsiojo Berklio muzikos koledžo švietimo įstaigoje, įsteigtoje už Bostono ribų.
Susitikimai su džiazo meistrais ir autografų dalybos – neatskiriama festivalio dalis. Penktadienio vakarą prieš savo pasirodymą LNDT Naujojoje salėje, su festivalio lankytojais bendraus japonų pianistė ir kompozitorė Satoko Fujii, „Jones Jones“ nariai Markas Dresseris, Larry Ochsas ir Vladimiras Tarasovas, o šeštadienį 18:00 val. – knygos apie Petrą Vyšniauską „Vyšnia džiazo sode“ pristatymas (aut. Vygantas Švoba).