Paskutinį festivalio GAIDA 2022 šeštadienį – intriguojančios elektroninės muzikos ir scenos menų premjeros

2022-11-04

Tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“ jau daugelį metų nemenką dėmesį skiria šiuolaikinei elektroninei muzikai, audiovizualinei skaitmeninei kūrybai bei jos sąveikai su kitais scenos menais. Siekiant dar labiau paskatinti šių meno sričių kūrėjus, praėjusį pavasarį buvo paskelbtas atviras kvietimas „Gaida Open Call“, kurio rezultate buvo atrinkti nauji projektai bei pasirodymai, pristatomi šiemetiniame festivalyje „Gaida 2022“. Pirmasis projektas buvo pristatytas spalio 21 d., kuomet savo naują kūrinį „Concussssion“ atliko JAV elektroninės muzikos atlikėja Amma Ateria. O kiti du nauji projektai rengiami lapkričio 5 d. prieš pat garsiojo Beno Frosto pasirodymą: renginių erdvėje „Kablys + Kultūra“ nuskambės elektroninės muzikos kūrėjo ir atlikėjo Edmundo Seiliaus (NIM) kompozicija „Sacrificus“ bei tarpdisciplininės kūrybinės komandos elektroninės muzikos ir scenos meno projektas „Collective Unconscious“. Į abu šiuos projektus įėjimas laisvas!

Elektroninės muzikos autorius Edmundas Seilius, kitaip žinomas NIM pseudonimu, savo projektu „Sacrificus“ klausytoją kviečia patirti seno ir naujo sintezę, perteikdamas ramybės ir taikos poreikį, savyje koduojančius seniausius lietuviško mąstymo ypatumus, išreikštus šiuolaikinio skambesio priemonėmis. Pagrindinė projekto medžiaga – autentiški kantičkų įrašai. Kantičkų giedojimas buvo savita ilgalaikė lietuvių tautos tradicija. Šis projektas sinkretizuoja jau turimą autentišką paveldą, perkeldamas jį į skaitmeninę erdvę bei taip iškeldamas nebylų klausimą, kaip virtualumas ir skaitmenizacija gali paveikti šiandienos sakralumą? Taip pat, tai pagarbos išraiška istoriniam, Lietuvos identitetą eksponuojančiam ir saugančiam reiškiniui.

Tarpdisciplininis pasirodymas „Collective Unconscious“ („Kolektyvinė pasąmonė“) apjungs modernų šokį ir šiuolaikinę elektroninę muziką. Jo autoriai ir atlikėjai – jauni menininkai: kompozitorius, idėjos autorius ir atlikėjas Domantas Pūras, šokėjai Povilas Jurgaitis, Dominyka Markevičiūtė, Elmyra Ragimova, atlikėjas Ignas Šoliūnas ir vaizdo sprendimų autorė Ema Kazlauskaitė. Kūrybinė komanda kviečia pasvarstyti, kas yra kolektyvinė pasąmonė. Kaip ji pasireiškia mūsų gyvenimuose? Kodėl ji yra svarbi? „Collective Unconscious“ metu atlikėjai nagrinės keturis C. G. Jungo pateiktus kolektyvinės pasąmonės archetipus: persona, anima/animus, šešėlis ir savastis. Jie ieškos, kaip šie archetipai pasireiškia jų viduje, aplinkoje ir santykyje su vienas kitu. Kūrėjai ambicingai sieks įgarsinti ir perteikti metafizinius reiškinius, kurie mūsų kasdienybėje yra neapčiuopiami.

Po šių dviejų lietuvių kūrėjų premjerų lapkričio 5 d. renginių erdvėje „Kablys+Kultūra“ 21 val. įvyks garsaus elektroninės muzikos kūrėjo ir atlikėjo Beno Frosto pasirodymas. Londono Karališkoje operoje pastatytos operos autorius, „Oskarui“ ir kitiems prestižiniams apdovanojimams nominuotų filmų ir serialų muzikos kūrėjas, garsiojo choreografo Wayne‘o McGregoro spektaklių kompozitorius, kurio elektroninė muzika veikia ne tik ausis, bet ir kūną, pirmą kartą pasirodys Lietuvoje.

Ben Frost – australų kompozitorius ir elektroninės muzikos prodiuseris, nuo 2005 metų gyvenantis Reikjavike, Islandijoje ir kuriantis minimalistinę, instrumentinę bei eksperimentinę muziką, kurią inspiruoja ar įtakoja tiek klasikinis minimalizmas, tiek pankroko ir sunkiojo metalo muzika. Jo išskirtiniai, pastatus drebinantys pasirodymai rengiami tokiuose festivaliuose, kaip garsusis Monrealio „MUTEK“, kur Ben Frost elektroniką derino su įnirtingais elektrinių gitarų garsais. O „Unsound“ festivalyje Krokuvoje B. Frostas drauge legendiniu Brianu Eno bei dirigentu ir kūrinio bendradautoriumi Danieliumi Bjarnasonu atliko „Music for Solaris“ premjerą. 2013 m. įvyko Beno Frosto operos „The Wasp Factory“ („Vapsvų fabrikas“) pagal škotų fantasto Iaino Bankso romaną premjera Londono Karališkojoje operoje. 2020 m. buvo pastatyta antroji Beno Frosto opera tikrais faktais paremtu siužetu „The Murder of Halit Yozgat“ („Halito Yozgato nužudymas“, 2020).

Festivalio „Gaida 2022“ šeštadienis, lapkričio 5-oji, renginių erdvėje „Kablys+Kultūra“: 18.30 val. Edmundo Seiliaus (NIM) „Sacrificus“, 19.30 val. elektroninės muzikos ir scenos meno projektas „Collective Unconsious“; įėjimas laisvas. O nuo 21 val. – garsaus elektroninės muzikos kūrėjo Beno Frosto (Australija, Islandija) pasirodymas, bilietus platina „Kakava.lt“. Festivalio „Gaida 2022“ programa skelbiama tinklapyje www.gaida.lt.