Pirmą kartą kartą Lietuvoje – „Oskaro“ laureato Tan Duno koncertas „Sėlinantis tigras” su violončelės virtuozu Gavriel Lipkind

2022-08-30

Kino gerbėjai puikiai žino Ango Lee filmą „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ bei jame skambančią Tan Duno muziką, pelniusią autoriui „Oskaro“ statutėlę. Netrukus bus galima ją išgirsti gyvai: filmo garso takelio pagrindu sukurtas Tan Duno „Crouching Tiger Concerto” violončelei ir orkestrui spalio 26 d. nuskambės Nacionalinėje filharmonijoje. Kūrinį grieš garsus violončelės virtuozas iš Izraelio, „provokuojančiu mąstytoju“ vadinamas Gavrielis Lipkindas ir Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas vieno ryškiausių jaunosios kartos dirigentų Martyno Stakionio.

Filmas „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ (angl. Crouching Tiger Hidden Dragon) buvo sukurtas 2000 m. Tuomet filmas, publiką ir kritikus pakerėjęs neįprasta Azijos kovos menų, vesterno dramos ir gilių metaforų persmelkta derme, laimėjo net keletą „Oskarų“, tarp kurių buvo ir apdovanojimas kompozitoriui Tan Dunui už filmo garso takelį. Tais pat metais kompozitorius šios muzikos pagrindu sukūrė Koncertą violončelei ir orkestrui „Crouching Tiger Concerto“, kurį inspiravo violončelės garsenybė Yo-Yo Ma. Jam ir yra dedikuotas šis kūrinys. Yo-Yo Ma griežė kūrinio premjerą Londono Barbican centro festivalyje, kurio meno vadovas tuomet buvo Tan Dunas.

Po daugiau nei 20 metų Tan Duno „Sėlinančio tigro“ koncertas atkeliauja ir į Lietuvą, kur jo muzika yra mėgiama – ne vienas šio įžymaus kinų kilmės JAV kompozitoriaus opusas yra skambėjęs didžiausiame aktualiosios muzikos festivalyje „Gaida“. Vilniuje kūrinį grieš mūsų publikai taip pat jau puikiai žinomas Izraelio violončelės virtuozas Gavrielis Lipkindas, spaudoje vadinamas „violončelės Maveriku“ ir „provokuojančiu mąstytoju“.

Emigrantų iš Rusijos šeimoje 1977 m. gimęs G. Lipkindas gana anksti pradėjo muziko karjerą, koncertavo prestižinėse salėse su svarbiausiais pasaulio orkestrais ir batutos meistrais. Violončelininkas studijas baigė Tel Avivo bei Frankfurto menų universitetuose, studijavo Naujosios Anglijos konservatorijoje, pelnė apdovanojimų reikšminguose tarptautiniuose konkursuose – tapo Mstislavo Rostropovičiaus, Leonardo Rose’o, Emanuelio Feuermanno, ARD konkursų laureatu.

Atlikėjas griežia unikalia 1702 m. Bolonijoje italų meistro Aloysiuso Michaelo Garani pagaminta violončele. Tarp G. Lipkindo grojamų kūrinių – tiek klasikiniai opusai, tiek daugybė retų partitūrų, naujų užsakymų ir jo paties aranžuočių.

Lipkindas kelis kartus jau yra koncertavęs Vilniuje, tuomet jo pasirodymai sulaukė gausių mūsų publikos ovacijų ir itin aukšto kritikų įvertinimo – festivalyje „Gaida“ jis atliko išskirtines premjeras Lietuvoje: Philipo Glasso Koncertą violončelei ir orkestrui „Naqoyqatsi“ (2014) ir Davido Lango „Concerto (World to Come)“ violončelei ir kameriniam orkestrui (2017). Šį kartą jis pirmą kartą mūsų šalyje pagrieš Tan Duno „Sėlinančio tigro” koncertą („Crouching Tiger Concerto“).

Pirmą kartą Lietuvoje – violončelės virtuozo Gavrielio Lipkindo (Izraelis) ir Lietuvos kamerinio orkestro atliekamas „Oskaro“ laureato Tan Duno Koncertas violončelei ir orkestrui „Crouching Tiger Concerto“ – spalio 26 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Diriguos Martynas Stakionis. Bilietus platina „Kakava.lt“.