Warning: Trying to access array offset on false in /home/vivals/domains/vilniusfestivals.lt/public_html/wp-content/themes/vilnius-festivals/single-naujiena.php on line 14

Šių metų „Naujasis Baltijos šokis“ dvigubina apimtis ir pasitinka ilgai lauktas šokio pasaulio žvaigždes

2024-03-08

Balandžio 27 – gegužės 12 dienomis Vilniuje ir Ukmergėje vyks tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Šių metų festivalis dvigubina savo apimtis – atsižvelgiant į praėjusio festivalio publikos poreikį, dauguma pasirodymų vyks po du kartus, dvigubai padaugės sėdimų vietų. Išsipildys ir ilgai puoselėti keleto festivalio choreografų į Lietuvą vizitai, dėl didelės paklausos derinti ilgiau, nei penkerius metus.

NBŠ šiais metais ir vėl per judančio kūno kalbą kvies patirti pasaulį: keliaudama po šiuolaikinio šokio renginius, festivalius ir premjeras festivalio komanda ieškojo kūrėjų, kurie taptų nuostatų ir suformuotų nuomonių išjudintojais Lietuvos publikai – atlieptų dabartį, reflektuotų pasaulyje vykstančius procesus, tokius kaip klimato kaita, socialiniai, kultūriniai ir politiniai reiškiniai, meno ir juoko galia.

„Šį kartą itin svarbus aspektas kuriant programą buvo kūrėjų politinės ir socialinės pozicijos – pasaulis išgyvena daug virsmo taškų, ir man buvo įdomu kaip tai atsispindės šiuolaikiniame šokyje. Į Lietuvą pasikviečiau choreografus, kurių darbai jau dabar daro įtaką šiuolaikinio šokio raidai, didina šokio prieinamumą skirtingoms socialinėms grupėms, kuria saugią erdvę dialogui. Įdomi detalė – festivalio žiūrovai choreografus galės ne tik jausti salėje, bet keletą jų išvysti ir ant scenos“, – žada festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė.

Festivalį atidarysiantis graikas Christos Papadopoulos, choreografinius raumenis užsiauginęs dirbdamas su garsiausiu šių laikų Graikijos režisieriumi – Dimitrijumi Papayouanu, subtiliai nagrinės ledynų pokyčius. Argentinietė Ayelen Parolin publikai prisistatys per drąsą naudojant humorą. Šiuolaikiniame šokio pasaulyje mažai choreografų išdrįsta humorą perkelti į sceną – žiūrovų laukia unikali patirtis. Kita charizmatiška choreografė Cherish Menzo, kurios darbai jau apdovanoti pagrindiniais teatro prizais Nyderlanduose, šoks du savo kūrinius, aiškiai pasisakančius už žmonių teises. Cherish kvestionuoja normas ir kuria visatas, kuriose pagrindinę vietą užima tamsus kūnas.

Frederic Gravel, Kanados šokio roko žvaigždė, kūrybiškai apjungs tekstą, gyvą muziką ir judesį sau būdingu energingu, necenzūruotu ir brutaliai nuoširdžiu stiliumi. Gravelas įelektrins publiką rokenroliškai seksualiu ir aktualiu šokiu.

Pas Lietuvos publiką grįš praėjusio festivalio metu itin šiltai publikos sutikti portugalas Marco da Silva Ferreira ir lietuvis, kuriantis Prancūzijoje – Dovydas Strimaitis – pilni gyvybiškos energijos šie kūrėjai rituališkai šoks iki sprogimo kiekvienas savo temose.

Programoje dar du lietuviški akcentai: choreografo Luko Karvelio šiuolaikinis žvilgsnis į baltų mitologiją – Jūratės ir Kastyčio legendą ir Lietuvos bei Ukrainos garso kūrėjų ir šokėjų jungtinis darbas – spektaklis „Nemiga“, sukurtas raketų apšaudomame Lvove, nuo karo pavojų pasitraukus į Paryžių ir būdraujančioje, bei pagalbą teikiančioje Lietuvoje.

Pasaulines tendencijas reziumuos choreografas Benjamin Kahn, tikintis, kad šokis ir choreografija yra galingi politiniai įrankiai, perpildytą žmonijos iššūkių skalę perteiks pasitelkęs nuostabią pernykščio festivalio publikos simpatiją Sati Veyrunes ir radikalią raiškos priemonę – šauksmą.

Būdamas didžiausiu tokio pobūdžio renginiu Baltijos šalyse, NBŠ atlieka trigubą misiją: informuoti, edukuoti ir telkti šokio menu besidominčius žmones. Festivalį kiekvienais metais aplanko virš 6000 žiūrovų.  Iš viso „Naujajame Baltijos šokyje” dalyvavo daugiau kaip 270 trupių iš 37 pasaulio valstybių, kurios parodė per 480 šokio spektaklių.