Smuiko įžymybė Gidon Kremer koncertuos Vilniuje su orkestru – skambės Philipo Glasso kūrinio premjera Lietuvoje

2022-07-29

Rudenį sostinės melomanų laukia neeilinis įvykis. Spalio 20 d. vienas garsiausių šių laikų smuikininkų Gidonas Kremeris koncertuos Vilniuje su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru. Koncertas vyks Nacionalinėje filharmonijoje. Koncerto programoje – legendinio JAV kompozitoriaus Philipo Glasso dvigubo koncerto premjera Lietuvoje.

Vienas žymiausių šių dienų smuikininkų Gidonas Kremeris kaskart patraukia publiką savo atlikimo ir asmenybės įtaiga. Prie to prisideda ir įspūdinga menininko biografija – Gidonas studijavo  legendinio Davido Oistracho klasėje Maskvos konservatorijoje (nuo 1965), bei dar studijų metais laimėjo pirmąsias vietas garsiausiuose atlikėjų konkursuose, tokiuose kaip Karalienės Elžbietos konkursas Briuselyje (1967), Monrealio tarptautinis muzikos konkursas (1969), Tarptautiniai Paganini (1969) ir Čaikovskio (1970) konkursai. Vakaruose G. Kremeris pirmą kartą pasirodė 1970 m. žymiojoje Vienos „Musikverein” salėje su Vienos simfoniniu orkestru, o per savo ilgą penkiasdešimties metų karjerą griežė visose garsiausiose pasaulio scenose, kur rengė rečitalius, pasirodė su žymiausiais orkestrais ir dirigentais.

Gidonas Kremeris laikomas vienu originaliausių savo kartos menininkų. Jo repertuaras yra nepaprastai platus ir įvairus, apimantis klasikos ir romantizmo šedevrus bei žymiausių dabarties kompozitorių muziką, o taip pat – jaunų arba pamirštų kompozitorių kūrinius. Gidonas Kremeris yra įrašęs virš 120 albumų, o tarp jo pelnytų apdovanojimų – „Grand prix du Disque“, „Deutscher Schallplattenpreis“, Ernsto von Siemenso muzikos prizas, „Bundesverdienstkreuz“, „Premio dell’ Accademia Musicale Chigiana“, UNESCO apdovanojimas ir kt. 2016 m. Gidonas Kremeris pelnė „Praemium Imperiale“ prizą, laikomą Nobelio premijos atitikmeniu muzikoje. Už nuopelnus Lietuvos kultūrai Gidonas Kremeris apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, o 2016 m. jam buvo suteiktas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Garbės daktaro vardas.

Kremerio vardas glaudžiai susijęs su tokių XX ir XXI a. klasikų muzika kaip Arvo Pärtas, Astoras Piazzolla, Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina, Alfredas Schnittke, Johnas Adamsas, Michaelas Nymanas, Philipas Glassas, kurio Dvigubas koncertas smuikui, violončelei ir orkestrui pirmą kartą Lietuvoje nuskambės būtent šiame spalio 20 d. koncerte. Ph. Glassas šį kūrinį sukūrė 2010 m. Nyderlandų šokio teatro užsakymu kaip muziką choreografų Sol Léon ir Paulo Lightfooto baletui „Gulbės giesmė“. Kūrinyje smuikas ir violončelė tarsi tampa šokėjų scenoje antrininkais muzikoje.

Philipo Glasso Dvigubame koncerte Vilniuje kartu su Gidonu Kremeriu pasirodys žinoma Lietuvos violončelininkė Giedrė Dirvanauskaitė. Abu šie solistai Glasso koncertą jau yra kartu atlikę Budapešte, Tokijuje, Paryžiuje, Valensijoje ir kt.

Tarptautinių konkursų laureatė Giedrė Dirvanauskaitė yra koncertavusi su įvairiais simfoniniais ir kameriniais orkestrais Europoje, Azijoje, Amerikoje, Artimuosiuose Rytuose. Jos scenos partneriai – garsiausi dabarties solistai, tokie kaip Martha Argerich, Evgeny Kissin, Heinz Holliger, Michel Portal, Efim Bronfman, Seong-Jin Cho, Yuri Bashmet, Yulianna Avdeeva, Daniil Trifonov ir daugelis kitų, bei žymūs dirigentai, tokie kaip Mikko Franck, Mirga Gražinytė-Tyla, Jacek Kaspszyk, Andrey Boreyko, Lio Kuokman ir kt.

Dirvanauskaitė nuolat koncertuoja su Gidonu Kremeriu įvairiose trio sudėtyse. Jų trio su pianiste Khatia Buniatishvili reguliariai kviečiamas į koncertines gastroles, o trio įrašas „Kissine/Tchaikovsky: Piano Trios“ (2011), išleistas garsiosios ECM kompanijos, laimėjo prestižinį „German Critics Award” apdovanojimą. Kita ECM išleista kompaktinė plokštelė, kurioje Giedrė atlieka violončelės partiją „Weinberg String Trio” įraše, buvo nominuota „GRAMMY” apdovanojimui (2015), tad G. Dirvanauskaitė – bene pirmoji iš Lietuvos atstovų, pelniusių šią išskirtinę nominaciją.

2020 m. G. Dirvanauskaitės, G. Kremerio ir latvių pianisto G. Osokinso trio vokiečių įrašų studijoje „Accentus“ išleido kamerinės muzikos albumą su Chopino ir Beethoveno kūryba, kuris sulaukė puikių atsiliepimų visame pasaulyje ir buvo nominuotas Tarptautiniuose klasikinės muzikos apdovanojimuose (2020) bei „Opus Klassik 2021“.

Šių metų balandį G. Dirvanauskaitė su G. Kremeriu ir E. Kissinu grojo Ukrainos palaikymui skirtą koncertą Diusseldorfo „Tonhalle“ salėje, per kurį buvo surinkta 250 000 eurų parama. Birželio mėnesį su G. Kremeriu ir Martha Argerich ji grojo du koncertus garsiojoje Suntory Hall salėje Tokijuje, o šio miesto „Opera House“ salėje su G. Kremeriu atliko Philipo Glasso koncertą.

Pastaraisiais metais G. Dirvanauskaitė koncertavo ir kitose prestižinėse pasaulio salėse, tokiose kaip Carnegie Hall (Niujorke), Wigmore Hall (Londone), Pierre Boulez Saal (Berlyne), garsiajame Zalcburgo festivalyje, įvairiose Europos šalyse bei koncertinėse gastrolėse po JAV (2015, 2018, 2020). Šie metai G. Dirvanauskaitei yra iki galo suplanuoti koncertinėms gastrolėms po Europos šalis.

Smuiko įžymybės Gidono Kremerio koncertas Vilniuje su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Giedre Dirvanauskaite (violončelė) ir Philipo Glasso kūrinio premjera Lietuvoje – spalio 20 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Bilietus platina „kakava.lt“, koncertui diriguos Robertas Šervenikas. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Koncerto video