Vilniaus „Kultūros naktis“: žaibai, perkusija, šokis ir scena virtusi namu

Jau birželio 7 dieną Vilnius miesto svečius ir gyventojus kvies į tradicinę „Kultūros naktį“! Aštuonioliktąjį gimtadienį švenčiantis kasmet pritraukia per 150 000 lankytojų ir naktinėti kviečia ne tik pasiilgusius šokti iki paryčių ir naujomis spalvomis papuošia miesto veidą, bet kviečia pažinti miestą pramogaujant su visa šeima.

Jau atviroje festivalio programoje – per 100 lankytojus kviečiančių renginių!

Festivalio svečiai – iš Kanados, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos

Kaip ir kiekvienais metais, Vilniaus „Kultūros naktis“ ne tik leidžia miestiečiams pažinti geriausius ir perspektyviausius miesto išugdytus talentus, bet ir pakviečia į Vilnių menininkus iš viso pasaulio.

„Šiemet „Kultūros naktyje“ pamatysime tris skirtingų žanrų užsienio projektus. Perkusijos ir gatvės teatro trupė iš Katalonijos „Sound de Secà“ pakvies į muzikines eitynes su pozityvumo užtaisu. „Stopgap“ šokio kompanijos iš Didžiosios Britanijos spektaklyje judesį stebėsime kaip įrankį, kuriuo siekiama keisti visuomenės suvokimą apie skirtumus ir privilegijas. O iš tolimos Kanados atvykęs daugelio šiuolaikinio meno festivalių prizininkas Martinas Messier pristatys darbus, kuriuose jis manipuliuoja elektros impulsais, garsu ir šviesa.“, – pasakoja užsienio programos vadovė Ada Paukštytė.

Martinas Messier iš Monrealio ir kompanija „14 lieux“ iš Kanados – eksperimentatoriai, elektroninio meno vizionieriai ir naujų šiuolaikinio meno galimybių tyrinėtojai – atliks net du pasirodymus Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose (Žirmūnų g. 1E). Pasirodymas „FIELD“ – manipuliacija žiūrovų akimis ir ausimis neapčiuopiamais elektros signalais ir elektromagnetinėmis bangomis, pasakojanti apie mus supančias nepastebimas jėgas – čia lauks akinantis žaibavimas ir elektros srovė. Pasirodyme „ELUSIVE MATTER“ matysite kaip minimalistiniame šviesos ir garso spektaklyje neapčiuopiama migla ir dūmai virsta ekranu erdvėms, architektūrinėms formoms ir slaptų svajonių migla.

Katedros aikštėje žiūrovus pasitiksiantys ir gatvėmis žygiuosiantys Katalonijos muzikantai „Sound de Secà“ privers miesto gatves bildėti į ritmą. Režisieriaus Genís Farran vadovaujami muzikantai atliks pasirodymą „POSSÊ“, išreiškiantį bendruomenę, grupę, šeimą. Tai šou, kviečiantis susigrąžinti gatvę į miestą ne kaip prasilenkimo, o kaip sambūrio erdvę. Kūrėjai vilioja praeivius į emocingą žaidimą, kupiną energijos ir džiaugsmo, kuriame pagrindine komunikacijos priemone tampa perkusija, dainavimas ir judesys.

Katedros aikštėje taip pat vyks „Stopgap Dance Company“ iš Didžiosios Britanijos šokio pasirodymas „FROCK“. Spektaklis gimė iš režisierės prisiminimų apie 80-uosius Anglijoje ir kartų skirtumų apmąstymą. Jei senelių karta pakluso lyties, amžiaus ir socialinio statuso primestiems vaidmenims, tai jų tėvų karta jau buvo daug drąsesnė ir klausianti. Tai įspūdinga ir žaisminga šešių šokėjų „kova“, kurioje vakar dienos tyrinėjimai sprogsta į „pankišką“ individualumo ir skirtybių šventę. „Stopgap“ šokio kompanija į meninius procesus įtraukia žmones su negalia, o judesį naudoja kaip įrankį keisti visuomenės suvokimą apie skirtumus ir privilegijas šokyje.

LATGA Autorių namai Vingrių skvere

Vingrių skvere festivalio lankytojai galės aptikti jau trečius metus iš eilės vykstančius „LATGA Autorių namus“. Tai unikalus renginys, kurį jau trečius metus iš eilės organizuoja Lietuvos autorių asociacija LATGA, vienijanti daugiau nei 6 tūkst. Lietuvos kūrėjų. Šio renginio metu didžiulėje sudėtingos konstrukcijos scenoje-name vienam vakarui apsigyvens Lietuvos muzikos, kino, teatro, literatūros ir vizualiojo meno kūrėjai. Jie atliks anksčiau sukurtus kūrinius arba realiu laiku kurs, improvizuos ir bendradarbiaus vieni su kitais, siekdami padovanoti žiūrovams netikėtas dermes, kūrybos džiaugsmą ir įvairiausių vaizdų bei garsų kupiną reginį. Tai – ypatinga galimybė pamatyti kaip menas gimsta čia ir dabar.

Šokio spektaklis „Keturi Viktorai“ Katedros aikštėje

Katedros aikštėje žiūrovų laukia išskirtinis šokio spektaklis „Keturi Viktorai“. Spektaklis yra įkvėptas olimpinių žaidynių dvasios – šokėjų akyse dega olimpinė ugnis, olimpiniai žiedai, šventės nuotaika, vienybės jausmas ir ambicija tapti nugalėtoju. Vietoje sporto, pagrindine ašimi pasirodyme taps šokis, per kurį bus perteikiamas žaismingas ir kūrybiškas požiūris į judesio žaidimus bei sportą apskritai. Šokio spektaklis kvies mąstyti apie pergalės prasmę ir vieningumo svarbą, mąstymą palydint ypatinga ir stebinančia judesio dinamika.

Skambantys Valdovų rūmai 2024!

Valdovų rūmų muziejus taip pat jau tradiciškai įsilies į „Kultūros nakties“ šventę, siūlydamas šešis nuostabius koncertus, kurie vyks Didžiojoje renesansinėje menėje ir Didžiajame kieme. Naktį pradės M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ talentai su koncertu „Dedikacija birželiui“. Vėliau Didžiajame kieme pasirodys Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras su projektu „Zappa – Lietuvos sūnus“. Svečius taip pat džiugins styginių kvartetas „Archi Quartett“ ir dainininkė Eglė Vakarinaitė su programa „Gražiausia filmų muzika“, žinoma džiazo dainininkė Veronika CHI CHI, Eurovizijos konkurso simpatijų sulaukusi grupė SHOWER ir dainingoji PETUNIJA, kurios pasirodymą užbaigs bendras kūrinys su kolega Konstantinu Lilu „NETAVOVASARA“.

Muzikos scena „Vasaros terasoje“

Taip pat jau tradicinė „Vasaros terasos“ muzikinė scena vėl kvies festivalio svečius mėgautis kokybiška muzika. Šių metų programa žada įtraukiančias ir energingas akimirkas. Vakaro muzikinę kelionę pradės NIKITA, po jos scenoje pasirodys XTET ir Kyla Vėjas!. Gros Nika Ganga, Abii, Akli ir nakties šėlsmą užbaigs GON.

Fortepijoninės muzikos naktis „Juodais baltais“ Lukiškių aikštėje

Kviesime ne tik šokti, bet ir klausytis, ieškant tobulo garso knibždančiame mieste – Lietuvos muzikos ir teatro akademija šiemet programoje „Juodais baltais“ pristato unikalų trijų dalių projektą, kuris vyks Lukiškių aikštėje. Nuo 19:00 val. prasidės pokalbių vakaras „Susikalbėjimai Didžiojoje. Mokytojai ir mokiniai“, kuriame dalyvaus žymūs Lietuvos pianistai ir jų mokiniai. O vėliau bus leista fortepijonui skambėti – prasidės fortepijoninės muzikos koncertas, kuriame gros jaunieji LMTA pianistai, o vidurnaktį pasirodys maestro Petras Geniušas su specialiu koncertu „Ką norėčiau papasakoti M. K. Čiurlioniui“.

Ir tai – tikrai dar ne viskas. Pilną festivalio PROGRAMĄ rasite: www.kulturosnaktis.lt.

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių, tarp kurių šiemet Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, autorių teises ginanti asociacija LATGA, kavinių tinklas „Caffeine“, Lietuvos valdovų rūmai ir kiti, dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.

Visą naujausią informaciją rasite festivalio socialiniuose tinkluose @kulturosnaktis ir www.kulturosnaktis.lt