Apie festivalį GAIDA

Europos festivalių asociacijos prestižiniu apdovanojimu „EFFE Laureate 2019-2020“ įvertintas festivalis GAIDA – pagrindinis ir didžiausias šiuolaikinės muzikos forumas Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Nuo 1991 metų Vilniuje kasmet rengiamas festivalis yra pripažintas kaip vienas ryškiausių naujosios muzikos renginių Europoje ir laikomas bene svarbiausiu dabarties muzikinę kūrybą pristatančiu festivaliu šiame pasaulio regione.

Festivalio GAIDA renginiai visuomet asocijuojasi su naujausiomis modernaus laikmečio idėjomis, aukščiausia menine kokybe ir inovacijomis. Išskirtinis festivalio GAIDA bruožas – atvirumas visų tradicijų ir visų geografinių platumų muzikai. Festivalis plačiai apžvelgia ir pristato aktualiausius kūrybinius procesus bei naujausias muzikos tendencijas ir Lietuvoje, ir Europoje bei pasaulyje. Į festivalį kviečiami žymiausi pasaulio atlikėjai bei kūrėjai, čia skamba ypatingos sėkmės sulaukę šiandienos kompozitorių kūriniai.

Festivalis GAIDA ypač vertinamas už tai, kad jame neapsiribojama vienos kurios nors krypties šiuolaikine muzika – čia skamba ir simfoninė, ir kamerinė muzika, taip pat alternatyvioji kūryba, elektroninė, klubinė, eksperimentinė muzika, muzikos teatro pastatymai, multimedijos projektai ir kt. GAIDA kartu su įvairiais partneriais nuolat įgyvendina ambicingus ir itin kokybiškus projektus.

Per pastarąjį dešimtmetį ypač išaugo GAIDOJE besilankančios publikos kiekis. Kasmet festivalį aplanko daugiau nei 7000 žmonių – rekordinis žiūrovų skaičius tokio žanro festivaliuose šiame Europos regione. Ryškų auditorijos didėjimą festivalyje GAIDA visų pirma lemia programos turinys, kurį sąlygoja išskirtinės meninės ambicijos, inovacijos, aukščiausia atlikėjų kokybė, įkvepiantys dabarties autorių kūriniai ir kt. Tad nenuostabu, kad festivalio GAIDA programas ženklina tokie pasaulinio garso kūrėjai, kaip Philip Glass & The Philip Glass Ensemble, Steve Reich and Musicians, Terry Riley, Thomas Adès, Gavin Bryars Ensemble, Michael Nyman Band, Heiner Goebbels su teatro spektakliais „Eraritjaritjaka“ ir „Max Black“, Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe, Magnus Lindberg, Luca Francesconi, Kaija Saariaho, Georg Friedrich Haas, Francesco Filidei, Rebecca Saunders, Liza Lim, aukščiausią tarptautinį pripažinimą pelnę ansambliai, tokie kaip Kronos Quartet, London Sinfonietta, Bang On A Can All-Stars, Ensemble Modern, musikFabrik, The Hilliard Ensemble, Theatre of Voices & Paul Hillier, Quatuor Diotima, Les Percussion de Strasbourg, Slagwerk den Haag, Third Coast Percussion iš Čikagos, Mantra Percussion ir SŌ Percussion iš Niujorko, patys žymiausi solistai, tokie kaip Pierre-Laurent Aimard, Kirill Gerstein, Laurie Anderson, Meredith Monk, Tanya Tagaq, Fatima Miranda, Francesco Tristano, Colin Currie, Markus Stockhausen, Kari Kriikku, Francesco Dillon, Domenico Nordio, Gavriel Lipkind, Manuel Blanco, garsūs elektroninės muzikos atlikėjai Autechre, Squarepusher, Alva Noto, Ryoji Ikeda, Robert Henke, Max Cooper, Andy Stott, Mouse on Mars, Byetone, Kangding Ray, Franck Vigroux ir daugelis kitų.

2005 m. už reikšmingą ir produktyvią veiklą festivalis GAIDA buvo priimtas į prestižinę europinę asociaciją Réseau Varèse, kuri apjungė Paryžiaus, Berlyno, Londono, Varšuvos, Romos, Oslo, Helsinkio, Vienos, Amsterdamo, Porto, Strasbūro ir kitų Europos miestų didžiuosius šiuolaikinės muzikos festivalius bei svarbiausias muzikines institucijas. 2008 m. festivalis GAIDA pelnė teisę surengti ISCM Pasaulio Muzikos Dienas, kas reiškė ypatingą tarptautinės muzikos bendruomenės įvertinimą visame pasaulyje ir galimybę įgyvendinti išskirtinio masto renginį.

2019 m. festivalis GAIDA tapo EFFE Laureatu 2019-2020. Europos festivalių asociacijos įsteigta ir Europos Komisijos remiama programa EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) iš beveik 800 įvairių sričių festivalių, vykstančių visoje Europoje, paskelbė pačius geriausius festivalius – EFFE Laureatus 2019-2020, tarp kurių išrinktas ir festivalis GAIDA, vienintelis festivalis iš Lietuvos ir Baltijos šalių. https://www.festivalfinder.eu/news/gaida-festival-effe-laureate-2019-2020

Festivalio GAIDA renginiai vyksta pagrindinėse Vilniaus koncertų salėse: Nacionalinėje filharmonijoje, Kongresų rūmuose, Nacionaliniame dramos teatre, Nacionalinėje dailės galerijoje, Šiuolaikinio meno centre, MO Muziejuje, Menų spaustuvėje, Šv. Kotrynos bažnyčioje ir kt.

Festivalį GAIDA organizuoja VšĮ Vilniaus festivaliai.

Festivalio vadovas – Remigijus Merkelys, koordinatorius – Vytautas V. Jurgutis.

Kontaktas: vytautas@vilniusfestivals.lt
Festivalio „Gaida“ nuoroda:

www.gaida.lt