AVISHAI COHEN TRIO (Izraelis)

Rugsėjo 22 d. / 19:00 / Šiuolaikinio meno centras

Avishai Cohen – db

Elchin Shirinov – p

Ms Roni Kaspi – dr

„Tikiuosi, kad viskas, ką darau, veda į ateitį, o ateitis yra šiandien“, − taip apie savo kūrybą žurnalui „Jazzwise“ yra sakęs vienas novatoriškiausių kontrabosininkų − Avishai Cohenas. Tai gali atrodyti kaip netaktiška panegirika sau pačiam ar tiesiog pasipuikavimas, tačiau, kai kalbame apie šį džiazo vizionierių, kuklintis neverta. Prestižinių žurnalų liaupsės ir pilnos koncertų salės – tai įrodymas, jog A. Cohenas yra pačios aukščiausios lygos muzikantas.

Izraelyje gimęs, bet graikiškų, ispaniškų ir lenkiškų šaknų turintis kontrabosininkas, kompozitorius ir vokalistas vaikystėje penkerius metus grojo pianinu ir tik sulaukęs 14-os, susižavėjęs legendiniu Jaco Pastoriusu, baltai juodus klavišus iškeitė į storas kontraboso stygas.

Kelionė pripažinimo link šiam virtuozui nebuvo lengva. Atlikęs karinę tarnybą Izraelio kariuomenėje, Avishai išvyko į nuolat dūzgiantį Niujorką, kuriame būsima žvaigždė viską turėjo pradėti nuo nulio. Įsidarbinęs statybose, A. Cohenas po darbo grodavo gatvėje, kur jį pastebėjo iš Panamos kilęs pianistas Danilo Perezas, pakvietęs būsimą kontraboso žvaigždę prisijungti prie jo suburto trio. A. Perezo dėka A. Cohenas atrado Lotynų Amerikos muzikos pasaulį, kuris iki pat šiol yra viena iš esminių jo unikalaus skambesio dedamųjų.

Tramplinu į tarptautinį pripažinimą A. Cohenui tapo atsitiktinė pažintis su Chicku Corea. Šešerius metus įvairiuose pastarojo projektuose grojęs kontrabosininkas pelnė ypatingą scenos mohikano prielankumą. Todėl neatsitiktinai C. Corea paskatino Avishai imtis solo karjeros bei savo įrašų leidykloje išleido keturis pirmuosius izraeliečio albumus.

Šiandien A. Cohenas laikomas bene vienu įtakingiausių ir novatoriškiausių kontrabosininkų pasaulyje, vertinamų ne tik už nepriekaištingą techniką, bet ir už su niekuo nesupainiojamą skambesį. Šio kontrabosininko kūryboje susijungia ne tik skirtingi žemynai, bet ir, rodos, kardinaliai priešingos kultūrinės-muzikinės tradicijos. Nuo sefardiškojo hebrajų paveldo iki šiuolaikinio džiazo ar Lotynų Amerikos ritmų.

Per savo karjerą A. Cohenas yra grojęs su daugeliu žymiausių scenos vardų. Tarp jų Claudia Acuña, Bobby McFerrinas, Herbie Hancockas, Paquito D’Rivera, Kurtas Rosenwinkelis, Roy Hargrove’as ar net JAV popmuzikos dievaitė Alicia Keys.

Avishai Vilniuje pristatys kūrinius iš prieš pat pandemiją išleisto albumo „Arvoles“, kurį kritikų pripažintas „London Jazz“ žurnalas apibūdino kaip vieną geriausių A. Coheno darbų bei dar niekur negirdėtas naujas kompozicijas, nustebinsiančias net ir išrankiausią skonį turinčius klausytojus.

Į „Vilnius Mama Jazz“ sceną A. Cohenas žengs lydimas atsinaujinusio trio. Šiam kontraboso genijui sukurti nepamirštamą koncertą padės pianistas bei kompozitorius Elchinas Shirinovas iš Azerbaidžano bei A. Coheno tėvynainė būgnininkė Roni Kaspi.

Shirinovas– pastaruosius keletą metų su A. Cohenu koncertuojantis pianistas – išskirtinio dėmesio susilaukė po šiemet išleisto Avishai ir Gotenburgo orkestro albumo „Two Roses“. Šiame įraše girdimos fortepijono partijos privertė suklusti net ir didžiausius skeptikus. Tarp savo įkvėpėjų šis azerų talentas mini tokius vardus kaip Budas Powellas, Theloniousas Monkas, Billas Evansas, Herbie Hancockas ir Bradas Mehldau. Tačiau Elchinas nebando nė vieno jų imituoti, bet renkasi kur kas daugiau pastangų reikalaujantį kelią – bando formuoti tik sau būdingą skambesį.  Tiek A. Coheną, tiek E. Shirinovą sieja polinkis įpinti į džiazo muziką gimtųjų vietų folkloro sąskambių, todėl pastarojo vyruko grojime dažnai išnyra skoningai įterptos azerų dermės.

Kaspi– prestižinio Berklio koledžo studentė, besimokanti pas mušamųjų pasaulyje itin vertinamus profesorius Terri Lyne Carrington ir Billy Kilsoną. Nors merginos karjera dar tik įsibėgėja, tačiau ji jau gali pasigirti plačia koncertine geografija – nuo Filipinų iki JAV – bei bendrais projektais su tokiais atlikėjais kaip Jesus Molina ar Miguel Zenon. Roni išskirtinumas − sudėtingiausias poliritmines figūras sugroti taip lengvai ir su tokiu groove‘u, kad net ir didžiausio niurzgos veidą papuoš šypsena. Šiuo metu talentingoji izraelietė pluša prie debiutinio, elektroninę ir džiazo muziką apjungsiančio albumo.

avishaicohen.com

PASTABA. Įėjimas į festivalio renginius tik su galimybių pasu.

Į vakarinius koncertus prašome nesivesti ikimokyklinio amžiaus vaikų.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.