Faustas Latėnas. Muzika kaip teatras.

Birželio 5 d., sekmadienį, 19 val. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje

Lietuvos nacionalinės premijos laureato, kompozitoriaus FAUSTO LATĖNO 60-mečio autorinis koncertas:

INDRĖ BAIKŠTYTĖ (fortepijonas)

RŪTA LIPINAITYTĖ (smuikas)

TOMAS PETRIKIS (altas)

DAVID GERINGAS (violončelė)

GIEDRIUS GELGOTAS (fleita)

RENATA MARCINKUTĖ-LESIEUR (vargonai)

Fortepijoninis trio FORTVIO

Styginių kvartetas ARTVIO

ČIURLIONIO KVARTETAS

Valstybinis choras VILNIUS (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas)

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas)

Dirigentas: ROBERTAS ŠERVENIKAS

Koncertą veda: VIKTORAS GERULAITIS

Programa:

pjesė styginių kvartetui „…in extremis…“; Sonata smuikui ir fortepijonui; fortepijoninis trio „Žvilgsnis pro aštunto aukšto langą“; Sonata fleitai ir fortepijonui; „Samba lacrimarum“ smuikui ir fortepijonui; „Pasodoblis“ altui ir fortepijonui; Sonata violončelei ir fortepijonui; kantata „Agnus Dei“ chorui, vargonams ir orkestrui; styginių kvartetas Nr. 2 „Šviesiam atminimui“.

Fausto Latėno kūrybinėje biografijoje – daugiau nei 200 darbų Lietuvos ir užsienio teatruose, meniniuose, dokumentiniuose ir TV filmuose, apie pusšimtis kūrinių orkestrui, gausu kamerinės muzikos. 2015 m. kompozitorius pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją už „Lietuvos teatro skambesį, už muziką, kaip visavertę teatrinio vyksmo dalyvę.“ Giliausiai F. Latėnas įleidęs šaknis į teatro pasaulį. Net ir koncertinėje kamerinėje jo muzikoje ryškus teatriškumas – įtaigus pasakojimas, emocijos, „juokas pro ašaras“. Pasak muzikologo Viktoro Gerulaičio, F. Latėno kameriniai instrumentiniai kūriniai klausomi kaip nedideli muzikiniai spektakliai, kuriuose kiekvienas muzikinis gestas turi tam tikrą, dažnai tik autoriui žinomą, reikšmę. Kompozitorius visai nesibaimina banalybių ar įvairių atpažįstamos muzikos reminiscencijų, keisčiausių hipertrofuotų kulminacijų ar provokuojančių junginių. Jis įsitikinęs, kad „vidinei įtaigai užkoduoti nebūtina dėlioti daugybės natų, nereikia daug arba įmantriai kalbėti. Viską galima sudėti į paprastus ir žinomus dalykus, į paprastą harmoniją“.

Šiais metais viename interviu F. Latėnas sakė: „Man atrodo, kad visą savo koncertinę muziką aš jau sukūriau. Parašiau ją, kaip ir daugelis kitų kūrėjų, iki 35–36 metų. Vėliau dažnas tik tobulina, ką jau yra sukūręs. Nesiskundžiu – mano koncertinė muzika iki šiol skamba. Ir ne tik Lietuvoje. Teatro muzika man įdomi tuo, kad ją rašydamas esu nuolatinėje gyvenimo ir kūrybos kelionėje: naujos pjesės, repeticijos, nauji aktoriai, ieškojimai.“ Tad F. Latėno 60-mečio koncerte vėl skamba ankstyvieji, 1977–1990 metais parašyti kūriniai, atliepiantys teatro dvasią ir aistringą Astoro Piazzollos koloritą, o juos perteikia ir ilgamečiai, ir jaunesnės kartos Jubiliato kūrybos atlikėjai. Vakaro kulminacija – bene žymiausias F. Latėno opusas – styginių kvartetas „Šviesiam atminimui“, aranžuotas simfoniniam orkestrui.

——————————————————-

Festivalio rengėjai:
Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras,
VšĮ „Vilniaus festivaliai“, Vilniaus miesto savivaldybė