Instaliacija „Nėščia tyla“

Liepos 20, 21 d., 11:00-18:00, Nacionalinė dailės galerija

Instaliacija „Nėščia tyla“
„Airos“ šokio teatras (Lietuva)

Kūrybinė komanda: Aira Naginevičiūtė, Darius A. Stankevičius, Anna-Marija Adomaitytė, Goda Laurinavičiūtė, Gytis Ivanauskas, Greta Grinevičiūtė, Arūnas Adomaitis, Silvija Čižaitė-Rudokienė, Laura Darbutaitė, Dominykas Digimas.

Projektą remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė

Aira Naginevičiūtė neabejotinai yra viena asmenybių, kurianti Lietuvos šiuolaikinio šokio chrestomatiją. Per „Naujojo Baltijos šokio“ festivalį kviečiama pažvelgti į choreografės Airos šokio ekspoziciją – pirmąją 30-ies metų šokio gyvavimo dalį, kuri atskleidžia visas svarbias temas skirtingais choreografės kūrybiniais laikotarpiais. Procesai, apimantys 1989–2020 m. laikotarpį, – tai visuma reakcijų į Lietuvos istorinę, socialinę ir kultūrinę situaciją, o pirmaisiais Nepriklausomybės metais radikali choreografės kūryba pradėjo formuoti Lietuvos šiuolaikinio šokio lauką ir tai tęsia iki šių dienų.

Choreografė Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) žiūrovams pristato savąją kūrybos refleksiją, savąją doxa, kaip savaime suprantamas prielaidas, sąmoningas kovas, naujų formų sukūrimą, nuomonę. Maištas ir absoliutus konformizmo atsisakymas, šokio grupės „Fluidus“ įsteigimas ir ilgametis darbas Kaune bei kelias į Vilnių, kuriame sprogstamoji kūrybinė energija prisidėjo prie „Menų spaustuvės“ erdvių atskleidimo, o spektakliu „Mėnulis nepaiso lojančių šunų“ ši kultūrinė Vilniaus meka buvo atidaryta. Greta sekė „Airos“ teatro įkūrimas. Visa tai yra žingsniai, kurie reziumuoja, kad choreografė kuria ne tik spektaklius, ji kuria šokio filosofiją.

Šiandien kūrybinė branda leidžia įžvelgti, kokia buvo ir yra šokio lauko kaita Lietuvos padangėje. NDG erdvėse atsiskleis istoriniai artefaktai ir bus perskrodžiama šiuolaikinio šokio realybė panyrant į prasmių lauką, kuris ne visada yra garsus ir išgirstas, dažnai palydimas tylos pauzių. Būtent per tas neretai priverstines tylos minutes choreografė prabyla apie meną, kuris yra ta efemeriška, kintanti energija, tačiau tuo pat metu sugebanti pjauti it stiklas. Papildant ir peržengiant NDG ribas, Airos autentiškas pradas ir meno kaitos būsena pasireikš kaip nenutildomas mąstymas, pozicija, kūrybinė(s) būties manifestacija.

Aira Naginevičiūtė – Lietuvos choreografė, šiuolaikinio šokio atlikėja ir pedagogė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė. 1989–2006 m. – šiuolaikinio šokio grupės „Fluidus“ įkūrėja, choreografė ir atlikėja, 2013 m. įsteigė šokio teatrą „Airos“. Choreografė yra pirmoji Lietuvos šiuolaikinio šokio kūrėja, apdovanota aukščiausiu teatro apdovanojimu – Kultūros ministerijos premija (2003 m., nuo 2004-ųjų – „Auksinis scenos kryžius“), o 2020 m. A. Naginevičiūtei skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Atsiliepimai:„A. Naginevičiūtės išskirtinumas – nesitaikstymas su rutinine šokio […] traktuote. Jos spektakliai paženklinti kokybės ženklu – dėl precizikos, dėmesio kiekvienai detalei ir tuo pat metu sugebėjimo matyti tapybiško vaizdinio visumą.“ (šokio kritikė Vita Mozūraitė)

PASIRODYMUI GALIOJA NDG BILIETAS
BILIETAI