„Jangų giminės karvedės“ – Pekino opera Vilniuje

Birželio 4 d., ketvirtadienį, 19 val. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre

Kinijos kultūros metų Baltijos valstybėse puošmena – PEKINO NACIONALINĖS OPEROS spektaklis „Yang giminės karvedės“ (Female Generals of the Yang Family)

Atlikėjai

Adaptacijos autoriai – Fan Junhong, Liu Ruiming
Režisierius – Zheng Yiqiu
Garso režisierius – Zhang Fu
Scenografas – Zhao Jinsheng
Pastatymo režisierius – Sun Guiyuan
Pastatymo korepetitorius – Zhang Lan
Pastatymo scenografas – Dong Yongmao
Pastatymo šviesų dailininkai – Li Jingcheng, Zhang Youyou
Pastatymo muzika ir orkestruotė – Zhu Jiang, Chen Xiaoman
Mu Guing – Li Shengsu, Zhu Hong
Močiutė Še – Zhang Jing
Songų dinastijos imperatorius Renzongas –Yu Kuizhi
Kou Džun – Xu Teng
Princesė Čai – Wang Fang
Vang Hui – Chen Guosen
Vang Ven – Liu Kuikui
Jang Venguang – Dai Zhongyu
Jang Činiang – Pan Yuejiao
Senasis vaistažolių rinkėjas – Ma Xiangfei
Džang Biao – Wang Haoqiang
Vang Siang – Xu Mingyuan
Dziao Tinggui – Hu Bin
Meng Huaijuan – Wei Jiaqing
Dalyvauja: Zhao Qi (būgnai), Zhang Shunxiang, Wei Wei (jinghu)

Programa

„Jangų giminės karvedės“ – Pekino opera Vilniuje.

Vilniaus festivalyje – išskirtinė proga pamatyti unikalų reiškinį, kuriuo domisi, stebisi ir žavisi viso pasaulio meno mėgėjai ir profesionalai. Tai Pekino opera – bene sudėtingiausias ir turiningiausias kinų muzikinės dramos stilius, puoselėjamas Šiaurės Rytų Kinijoje. Jo istorija siekia XII amžių, bet iki šiandien žinomas jo pavidalas susiklostė XIX amžiuje, imperatoriaus rūmuose, Čingų (Ching) dinastijos laikais. Pekino opera absorbavo būdingus nacionalinio teatro bruožus: sąlyginę išraiškos formą, spalvingus rūbus, išraiškingas kaukes, specifinę teatro kalbą ir judesius. XX a. pradžioje Pekino opera suklestėjo, jos stilius tapo vyraujantis Kinijoje, statusas – nacionalinis. Priskaičiuojama apie 1300 tradicinių ir šiuolaikinių sceninių veikalų, iš kurių 400 atliekami lig šiol. 2010 m. Pekino opera buvo įtraukta į UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Operos spektakliuose atskleidžiami svarbūs Kinijos istorijos, politikos ir visuomenės gyvenimo įvykiai. Išaukštinami kilnūs karo vadai, smerkiami išdavikai, dažnai paliečiama meilės tema.

Vilniaus festivalyje vieši Pekino nacionalinės operos trupė, globojama Kinijos Liaudies Respublikos kultūros ministerijos. Ji įsikūrė 1955 m., sutelkusi artistus iš įvairių operos mokyklų, taip pat žinomus dramaturgus, režisierius, scenos menininkus, kompozitorius, ir tapo vienu ryškiausių šios srities kolektyvų.

Per pastaruosius 60 metų Pekino nacionalinės operos trupė sukūrė ir atliko per 600 tradicinių bei naujų įvairaus pobūdžio muzikinių spektaklių, sėkmingai rodomų visame pasaulyje. Daugiau kaip 100 atlikėjų ir 40 spektaklių yra laimėję prestižinius nacionalinius bei tarptautinius apdovanojimus: „Wen Hua“, „Mei Hua“ prizus, „Mei Lanfang“ Auksinį prizą, Nacionalinio scenos meno Inžinerijos darbų prizą, Auksinį Kinijos nacionalinės operos festivalio prizą bei kt.

Pekino nacionalinė opera dalyvauja tarptautiniuose kultūros mainuose, gastroliuodama aplankė daugiau nei 50 šalių, aktyviai prisideda prie Kinijos kultūros sklaidos visame pasaulyje.

Vilniaus festivalyje rodomas Pekino nacionalinės operos spektaklis „Jangų giminės karvedės“pasakoja apie Jangų moteris, stojusias ginti tėvynę, kai jų vyrai žuvo nuo priešo rankos. Sieną saugojusiam vadui Jang Zongbao žuvus, jo šimtametė močiutė Še, užgniaužusi sielvartą, nutaria sunaikinti priešą ir ima vadovauti kariams. Viena iš karvedžių tapo ir Mu Guing, Jang Zongbao žmona. Ryžtingomis moterų pastangomis, sumanumu ir drąsa priešas buvo nugalėtas.