Lapkričio 18 d., sekmadienis

2018 lapkričio 18 d. I Lietuvos rusų dramos teatras

LIETUVOS RUSŲ DRAMOS TEATRAS

19.00
MATHIAS EICK QUINTET (NORVEGIJA)

Mathias Eick – tr
Erlend Slettevoll – p
Håkon Aase – viol
Torstein Lofthus – dr
Audun Erlien – b

Prieš metus „Vilnius Mama Jazz“ scenoje grojo įstabi Norvegijos grupė „Jaga Jazzist“. Šįmet muzikinius linkėjimus iš Šiaurės atveš buvęs ilgametis jos narys – vienas ryškiausių šių dienų Norvegijos džiazo muzikantų Mathias Eickas.

Kitais metais jam sukaks keturiasdešimt, bet per savo karjerą jis jau sukaupė tiek pasiekimų, kad jo pase įrašyti gimimo metai skeptikams net gali sukelti abejonių. Šįmet pasirodė jau ketvirtasis jo, kaip lyderio, įrašytas albumas „Ravensburg“ – kaip ir trys ankstesni, pristatytas legendinės leidyklos „ECM“. Tačiau iš viso jis jau yra spėjęs įsiamžinti maždaug šimte įrašų – nuo džiazo iki popmuzikos ir alternatyviojo roko.

Negana to, jis yra puikiai įvaldęs ne vieną instrumentą. Dažniausiai scenoje šį muzikantą pamatysite su trimitu rankose – taip bus ir Lietuvoje. Tačiau įvairiuose projektuose jis grojo ir vibrafonu, kontrabosu, gitara bei pianinu.

Trondheime džiazo studijas baigusio muzikanto talentas sužibo anksti. Grodamas su šio miesto džiazo orkestru, jis turėjo progų dalytis scena su Chicku Corea, Patu Metheny ir kitomis džiazo garsenybėmis.

Dar 1998-aisiais jis prisijungė prie džiazą, postroką, elektroninę muziką efektingai maišančios grupės „Jaga Jazzist“ – jos narys buvo iki 2014-ųjų, kartu įrašė penkis albumus.

Praėjusiame dešimtmetyje Mathias įrašė albumus su Manu Katche, Jacobu Youngu, Larsu Danielssonu ir kitomis tarptautinės scenos džiazo žvaigždėmis, gastroliavo su garsiu JAV gitaristu Mike’u Sternu.

Tačiau jo muzikinių eksperimentų laukas neapsiribojo džiazo muzika. Pavyzdžiui, šio muzikanto grojimą galima išgirsti net keliuose psichodelinio roko projekto „Motorpsycho“ albumuose, jam yra tekę muzikuoti ir su viena skandalingiausių Norvegijos roko grupių „Turbonegro“, roko grupe „DumDum Boys“ bei žinomu dainininku Thomu Dybdahlu, olandų progresyviojo roko žvaigždėmis „The Gathering“.

Solinė M.Eicko karjera įsibėgėjo prieš dešimtmetį – kai 2007-aisiais jis pelnė ryškiausiam naujam talentui skirtą Tarptautinės džiazo festivalių organizacijos prizą.

Ryškių įvertinimų, gautų gimtinėje, muzikanto karjeroje buvo ne vienas – pavyzdžiui, 2009-aisiais jis pelnė „Statoil“ stipendiją, laikomą viena svarbiausių ir didžiausių Norvegijoje, o 2014-aisiais – pagrindinę Kongsbergo džiazo festivalio premiją, įsteigtą DNB banko.

2008-aisiais jis išleido pirmąjį solinį albumą „The Door“, iškart sulaukusį gausių kritikų komplimentų. Į garsios leidyklos „ECM“ šeimą įsiliejęs Mathias klausytojus pakerėjo savo muzikos subtilumu, Skandinavijos džiazui būdingais jautriais sąskambiais ir, žinoma, atlikimo virtuoziškumu.

Naujausią, kovą išleistą albumą „Ravensburg“, kaip ir tris ankstesnius, prodiusavo leidyklos „ECM“ įkūrėjas Manfredas Eicheris. Pats Mathias sako, kad šiame albume pagaliau jaučiasi atradęs savo muzikinę viziją, į kurią žingsniuodamas patyrė ir tamsių laikotarpių.

„Ravensburg“, kurio muziką trimitininkas pristatys Vilniuje, yra asmeniškumo ir intymaus atsivėrimo kupina muzika. Kaip pasakoja pats muzikantas, jausmai čia liejasi su kiekvienu įkvėpimu, o ir pats albumo pavadinimas susijęs su jo giminės istorija.

Ravensburgas – miestas Vokietijoje, kuriame įsikūrusi dar 1883 metais atidaryta, didžiausia Europoje dėliones gaminanti įmonė. M.Eicko močiutė – vokietė, kurdamas albumą jis prisiminė dėliones, kurias ji anūkams padėdavo po Kalėdų eglute. Beje, likus savaitei iki koncerto Vilniuje Mathias surengė pasirodymą Ravensburge – tai buvo lyg jautrus simbolinis gestas.

Šviesūs vaikystės prisiminimai įkvėpė albumo pavadinimą, o pačią muziką – pamąstymai, kad gyvenimas išties yra tarsi dėlionė iš tūkstančių smulkių detalių. Kurią, kaip užsimena M.Eickas, po ilgų kelionių po pasaulį ir blaškymosi jam pagaliau pavyko sudėlioti be klaidų.

Naująjį muzikanto albumą įkvėpė jo šeima. Net albumo kūrinių pavadinimai kalba patys už save – „Šeima“, „Vaikai“, „Tėvai“, „Draugai“.

„Vaikai manęs niekada nenustoja stebinti. Norėjau šioje muzikoje be žodžių perteikti stiprias emocijas“, – pasakoja M.Eickas.

Jei jau kalbame apie šeimą, ji ir muzika M.Eicko gyvenime – neatsiejami dalykai. Pavyzdžiui, net ir jo brolis Johannesas ir sesuo Trude – džiazo muzikantai. Tačiau į Lietuvą jis atvyks su kita, scenine savo šeima – muzikantų grupe, kurios didžioji dalis grojo ir įrašant naująjį albumą.

Muzika iš Šiaurės platumų – dvelkianti fjordais, naktiniais apmąstymais ir svajonėmis. Pasiruoškite būti lengvai užhipnotizuoti – dirsčioti į mobiliojo telefono ekraną, skambant šiam koncertui, tikrai nesinorės.

DEVA MAHAL (JAV)

Deva Mahal – voc, g
Ashton Sellers – g
Dominic Marshall – p, keys
Patrick Stewart – bs
Alex Brajkovic – dr

Turėti muzikos pasaulyje garsų tėvą – ir dovana, ir iššūkis. Ypač, jei pats nori žengti muzikanto keliu. Viena vertus, tėvų nuveikti darbai atveria nemažai durų, suteikia neįkainojamos patirties ir pažinčių. Kita vertus, istorija žino gausybę pavyzdžių, kai talentingų muzikantų vaikams nepavyksta prasiveržti į aukštumas ir sėkmingai žengti tėvų pėdomis. Bet būna ir kitaip – vaikai priverčia tėvus didžiuotis.

Festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ jau ne sykį matėme garsių muzikantų atžalas, sėkmingai kuriančias savąją istoriją. Pavyzdžiui, 2012-aisiais festivalyje grojo saksofonininkas Ravi Coltrane’as – legendinių muzikantų Johno ir Alice Coltrane’ų sūnus, pats padaręs įspūdingą karjerą. Užpernai „Vilnius Mama Jazz” publiką žavėjo China Moses – populiari dainininkė, TV laidų vedėja, kurios mama – dar 2005-aisiais festivalyje pasirodžiusi JAV džiazo žvaigždė Dee Dee Bridgewater. Abu pasirodymai įrodė, kad talentas ir aistra muzikai gali būti paveldimi.

Šįmet paskutinį festivalio vakarą vainikuos dar vienos muzikos legendos dukra – vokalistė, dainų autorė Deva Mahal. Kartais sakoma, kad ji gimė su bliuzo genais kraujyje. Nieko nuostabaus – jos tėvas yra JAV bliuzo superžvaigždė, šįmet jau trečiąją prestižinę „Grammy“ statulėlę pelnęs dainininkas ir gitaristas Taj Mahal.

Į muziką ji pasinėrė nuo mažens – dar lankydama mokyklą su tėčiu įrašė ne vieną dainą, skirtą vaikams. Vėliau bendradarbiavo su ne viena garsia įvairių žanrų grupe – tarp jų ir su JAV alternatyvaus roko žvaigždėmis „TV On The Radio“, o gyvendama Naujojoje Zelandijoje – su viena įdomiausių šios šalies grupių „Fat Freddy’s Drop“.

Dar prieš dešimtmetį ji dainavo tėvo albume „Maestro“, už kurį Taj Mahal buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui. Buvo tik laiko klausimas, kada ši talentinga moteris žengs į scenos priekį ir ryžtingai pradės solinę karjerą.

Tai jau vyksta – ir vyksta įspūdingai. Vos prieš metus Deva išleido pirmąjį savo kelių dainų minialbumą. Šį pavasarį – debiutinį pilnos trukmės albumą „Run Deep“, kuriame skamba ir duetas su žinomu JAV dainininku Allenu Stone’u. Kai metų pirmoje pusėje ji pasirodė muzikos atradimų Meka vadinamame JAV festivalyje SXSW, „Grammy“ apdovanojimų interneto svetainėje buvo įvardyta kaip naujas talentas, į kurį labiausiai verta atkreipti dėmesį.

Jos pašto dėžutėje netrukus atsirado kvietimai į didelius bliuzo festivalius JAV, Vokietijoje, Australijoje. Dar pernai ji žengė į sceną garsiojoje Niujorko salėje „Carnegie Hall“ – žymaus prodiuserio Michaelo Dorfo kasmet rengiamame žvaigždžių koncerte, kuriame buvo pagerbta soulo muzikos legenda Aretha Franklin. Šįmet ji tai pakartojo – koncerte, kuriame buvo atiduota duoklė roko legendoms „Led Zeppelin“.

Tai neblogai apibendrina Devos fenomeną – ji atlieka muziką, kuri neprisiriša prie vieno konkretaus muzikos žanro. Tiksliau būtų pasakyti, kad jos kūryba – modernus kokteilis, suplaktas iš bliuzo, soulo, roko, popmuzikos ir ritmenbliuzo. Tai dainos apie meilę ir širdgėlą, atliekamos su tokia energija, aistra ir užsidegimu, jog pirmą sykį šią vokalistę išgirdę žiūrovai paperkami per keliolika minučių. Kartą apsilankę Devos koncerte, būtinai norėsite ją išgirsti dar kartą – dėl to neturime jokių abejonių.

Jų neturi ir tuščiais komplimentais nesišvaistantis dainininkas Eltonas Johnas, vieną Devos kūrinių įtraukęs į savo radijo laidos grojaraštį ir apibūdinęs jį vienu žodžiu: „Nuostabu“.

Pirmą sykį į Lietuvą atvykstančiai dainininkei jau yra tekę dalytis scena su Etta James, Dianne Reeves, Maceo Parkeriu, Cyndi Lauper, grupe „The Roots“ ir kitais džiazo, bliuzo, popmuzikos, hiphopo sunkiasvoriais.

Tarp savo įkvėpėjų ji mini dainininkes Niną Simone ir Tracy Chapman, o dėl vokalo manieros yra lyginama ir su per anksti išėjusia popžvaigžde Amy Winehouse.

Tačiau palyginimai palyginimais, o Deva jau susižavėjusių melomanų ausys neleis sumeluoti – ši balsinga ir talentinga moteris tvirtai žengia savo keliu, nesidairydama į autoritetus.

„Išgirdus jos koncertą, jūsų širdis džiaugsis ir liūdės. Suprasite, kad niekada nebūsite tokie talentingi“, – apie vieną Devos pasirodymų rašė interneto tinklaraštis „Gawker“.

Sparčiai kylanti žvaigždė, atliekanti nesumeluotų jausmų ir energijos kupiną muziką. Koncertas, neabejotinai vertas šių metų „Vilnius Mama Jazz“ finalo.

Tekstai Ramūno Zilnio

2–jų dalių koncertas su pertrauka.
Trukmė – 4 val.