LUKAS GENIUŠAS su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru

Liepos 1 d. Nacionalinėje filharmonijoje

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
(meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas)
LUKAS GENIUŠAS (fortepijonas)
ERNST KOVACIC (smuikas)
Dirigentas BEAT FURRER

Witold Lutoslawski. Koncertas fortepijonui ir orkestrui (1988)
Marius Baranauskas. „Alrediph“ (premjera, 2020)
Beat Furrer. Nero su Nero (2018), Koncertas smuikui ir orkestrui (2020)

Partneris


Lukas Geniušas yra vienas pačių ryškiausių ir talentingiausių jaunosios kartos Lietuvos pianistų. „Jis skambina raiškiai – kaip jaunas atlikėjas, tebelaimintis konkursus, bet ir brandžiai – kaip muzikantas, gebantis atskleisti kūrinio architektūrą, o jo ekspresija toli gražu nėra savitikslė“, – apie pianistą rašė britų dienraštis „The Guardian“. Jo rečitaliai skamba garsiausiose pasaulio koncertų salėse, tokiose kaip Londono „Wigmore Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Paryžiaus „Salle Gaveau“ ir „Auditorium du Louvre“, Niujorko „Frick Collection“, Genujos „Teatro Carlo Felice“, Milano „Sala Verdi“, Didžioji Maskvos konservatorijos salė ir kt. Lietuvoje Lukas Geniušas yra surengęs eilę koncertų „Vilniaus festivalyje“, „Gaidoje“ ir kt.

Lukas Geniušas – plataus kūrybinio akiračio menininkas, atliekantis labai įvairų repertuarą, nuo baroko ar Ludwigo van Beethoveno koncertų fortepijonui, klasikinio rusų repertuaro (P. Čaikovskis, S. Rachmaninovas, S. Prokofjevas) iki didingo Paulio Hindemito ciklo „Ludus tonalis“ ir Johno Adamso bei Arvo Pärto kūrinių. Ši įvairovė atsispindi Luko Geniušo diskografijoje, įvertintoje ir apdovanojimų: jo įgrotas diskas su dviem S. Prokofjevo sonatomis 2019 metais pelnė pristižinį „Diapason d’OR“ prizą.

Pianisto gerbėjai žino, kad Lukas gimė Maskvoje, pianistų Petro Geniušo ir Ksenijos Knorre šeimoje; jo močiutė buvo garsi Maskvos konservatorijos fortepijono profesorė Vera Gornostajeva, o senelis – dirigentas ir pianistas Rimas Geniušas. 2010 m. Lukas Geniušas nugalėjo Ginos Bachauer pianistų konkurse Solt Leik Sityje (JAV) ir laimėjo II vietą garsiajame Fryderyko Chopino konkurse Varšuvoje, o 2015 metais pelnė sidabro medalį dar vienoje pianistų mekoje – Piotro Čaikovskio konkurse Maskvoje.

Būdamas nepaprastai smalsus Lukas Geniušas su dideliu užsidegimu imasi išskirtinių šių laikų klasikos kūrinių. Taip yra ir šįsyk, pianistui ruošiantis pirmą kartą Lietuvoje pagroti Witoldo Lutosławskio Koncertą fortepijonui ir orkestrui – vieną žymiausių šio žanro kūrinių XX amžiaus muzikos istorijoje. Vienu iškiliausių lenkų kompozitorių po F. Chopino laikomas W. Lutosławskis savo vienintelį Koncertą fortepijonui parašė 1988 m. garsiojo Zalcburgo festivalio užsakymu: kūrinio premjerą atliko pasaulinė fortepijono įžymybė Krystianas Zimermanas, kuriam ir dedikuotas kūrinys, bei paties W. Lutosławskio diriguojamas Austrijos radijo orkestras.

W. Lutosławskis Koncerto fortepijonui idėją brandino kone visą savo gyvenimą. Žėrintį ir virtuozišką, o kartu intelektualų opusą anuomet puikiai priėmė tiek reiklioji Zalcburgo festivalio publika, tiek viso pasaulio kritika. „New York Times“ rašė, kad „plačiais muzikiniais gestais ir kupina dramatinės įtampos solisto ir orkestro sąveika“ W. Lutosławskio koncertas fortepijonui atiduoda duoklę instrumentiniam koncertui kaip vienam populiariausių muzikos žanrų.