Milasius-Kutavičius-Naujokaitis feat. Lithuanian Young Composers Orchestra LP pristatymas

Spalio 17 d., 15:00, Rusų dramos teatras

Vilniuje veikianti muzikos įrašų leidykla „NoBusiness Records“ tik ką išleido istorinį įrašą iš 1993-ųjų Vilisau džiazo festivalio („Willisau Jazz Festival“) Šveicarijoje. Jame skamba originali gitaristo Juozo Milašiaus, pianisto Tomo Kutavičiaus ir būgnininko Daliaus Naujokaičio kūryba, trijulės atliekama su įdomia palyda – saksofonininku Vytautu Labučiu bei vokalistais Vilija Naujokaitiene, Vaidu Urmilevičiumi ir Gintare Skeryte.

Šio projekto idėja gimė „Vilnius Jazz“ festivalyje 1991-aisiais, o Vilisau autorių trio ją išplėtojo. Projektas įprasmino naują džiazo kūrybos filosofiją, kurią jos įkvėpėjas J.Milašius anuomet išdėstė ir savo manifeste. „Tai buvo etapinis reiškinys Lietuvos džiaze, stipriai įtakojęs lietuvių laisvojo džiazo ir eksperimentinės muzikos raidą“, – neabejoja „Vilnius Jazz“ rengėjas A.Gustys.

Nuo 1966-ųjų savo tradicijas kuriantis Vilisau festivalis pasaulio džiazo žemėlapyje įsitvirtino pirmiausia kaip radikalaus avangardo ir „free“ džiazo sostinė, kasmet sutraukianti į nedidelį Vilisau miestelį prie Liucernos šių žanrų muzikos mėgėjus iš visos Europos. Tiesa, šiais metais dėl pandemijos festivalis atšauktas.

Vilisau muzikavo Ornette Colemanas, Cecilas Tayloras, Archie Sheppas, Don Cherry, Anthony Braxtonas, Sun Ra, Johnas Zornas, Evanas Parkeris, Chickas Corea ir daugybė kitų nepranokstamų improvizuotojų. Visa šio festivalio istorija – nuo ištakų iki šių dienų – yra sukaupta Vilisau džiazo archyve Liucernos universiteto muzikos bibliotekoje.

Lietuviškasis istorijos epizodas – jau ir mūsų rankose. Kompaktinę ir vinilinę plokšteles su istoriniu įrašu festivalyje pristatys muzikantai J.Milašius ir T.Kutavičius, leidėjas Danas Mikailionis ir „Vilnius Jazz“ prodiuseris A.Gustys.