Šokių kūrimo menas | Premjera

Liepos 2, 3 d. 17:00 ir 17:40, Nacionalinė dailės galerija

Šokių kūrimo menas | premjera
Dovydas Strimaitis (Lietuva)

Konceptas, choreografija ir interpretacija: Dovydas Strimaitis
Garso takelis: Gedas Mekšriūnas
Dalinis finansavimas: Lietuvos kultūros taryba
Trukmė: 35 min.

„…šokio tema svarbiausia choreografui. <…> Publikai retai kada rūpi, apie ką yra šokis…“
(Doris Humphrey, The Art of Making Dances)

Šokį, kaip ir kitas dinamiškas meno formas, sunkiau interpretuoti realiu laiku. Dažnai į tokių kūrinių apmąstymus žiūrovai leidžiasi jau po pasirodymo, kai veiksmas nurimsta. Galimybė panirti į kūrinio apmąstymus momentiškai, o ne pasibaigus stebėjimo veiksmui, yra statiškų meno formų, tokių kaip tapyba ar skulptūra, išskirtinumas. Nors pastangos sujungti dinamišką meno kūrinį su galimybe jį stebėti, lyg tai būtų statiškas kūrinys, niekada nebus visiškai sėkmingos, rezultatas dažnai vertingas ir įdomus.

Šio solo pasirodymo atspirties taškas yra nuolat kartojama ta pati judesio frazė, kuri pasirodymo eigoje vos pastebimai auga ir tampa vis sudėtingesnė. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad viskas stovi vietoje, tačiau palyginus pasirodymo pradžią ir pabaigą akivaizdu, jog frazė drastiškai pasikeitė. Nepaisant to, žiūrovui būtų sunku nurodyti akimirką, kur įvyko tas pokytis. Šį judesio virsmą lydi transo būseną sukeliantis menininko Gedo Mekšriūno garso takelis, kuris, panašiai kaip šokio judesys, transformuojasi ir nepastebimai tampa neatpažįstamas. Pasaulyje vis daugėja impulsų ir lieka vis mažiau vietos ir laiko stabtelėti – šis solo pabandys būti tam atsvara.

Dovydas Strimaitis (gimė 1997 m.) yra lietuvių šiuolaikinio šokio menininkas, šiuo metu gyvenantis ir kuriantis Marselyje (Prancūzija). D. Strimaitis šokti pradėjo 12-kos metų, o po vidurinės mokyklos studijavo šokio bakalaurą Codarts universitete Nyderlanduose. Čia jis dirbo su žinomais ir jaunaisiais choreografais, tokiais, kaip Jiri Kylian, Cayetano Soto, Joost Vrouenraets, Jarek Cemerek bei Alleyne Dance. D. Strimaičio baigiamasis šokio darbas „Still Waiting“ (2018) universitete gavo aukščiausią įvertinimą bei buvo rodomas Rotterdamse Schouwburg teatre Roterdame bei Korzo teatre Hagoje. D. Strimaitis praktiką atliko šokdamas su Jitti Chompee šokio teatre 18 Monkeys (Tailandas), su Jan Martens jo spektaklyje „Pretty Perfect“, ir su Marina Mascarell Geteborgo operos šokio trupėje. Nuo 2019 metų D. Strimaitis yra Nacionalinio Marselio baleto, kuriam vadovauja kolektyvas La Horde, šokėjas. Čia jis dirba su tokiais choreografais, kaip La Horde, Alessandro Sciarroni, Lucinda Childs, Lasseindra Ninja, Tânia Carvalho ir Oona Doherty.