STEVE REICH | DRUMMING

Spalio 25 d., 19:00, Nacionalinėje filharmonijoje

Pirmą kartą Lietuvoje – legendinio kūrinio viso ciklo atlikimas:

PORTLAND PERCUSSION GROUP (JAV)
COLIN CURRIE GROUP (Didžioji Britanija)

Dalyvauja:

Lina Valionienė (balsas)
Milda Zapolskaitė (balsas)
Lina Baublytė (fleita)
Džiugas Daugirda (mušamieji)

Spalio 25 d. rengiamas koncertas, kuriame pirmą kartą Lietuvoje nuskambės legendinio Steve‘o Reicho šedevro „Drumming“ visų keturių dalių ciklas. Jį atliks į Vilnių atvykę ir bendram koncertui susijungę garsieji mušamųjų kolektyvai „PORTLAND PERCUSSION GROUP“ (JAV) ir „COLIN CURRIE GROUP“ (Didžioji Britanija), dalyvaujant keletui puikių lietuvių atlikėjų. Ištisą epochą ženklinančio, vieno pačių ryškiausių kūrinių mušamiesiems pasaulio muzikoje atlikimas žada tapti išskirtiniu meniniu įvykiu Lietuvoje. Visas „Drumming“ ciklas Vilniuje nuskambės pilnos trukmės, kuri siekia iki pusantros valandos, o amerikiečių minimalistas Steve Reich yra tas kūrėjas, su kurio pavarde modernaus meno gerbėjai bene labiausiai sieja įdomią ir įtraukiančią muziką mušamiesiems instrumentams.

Žymus amerikiečių kritikas K. Robertas Schwarzas yra sakęs, kad „Steve’o Reicho „Drumming“ yra pirmasis minimalizmo šedevras“ muzikos istorijoje. Jį kompozitorius kūrė 1970-1971 m., grįžęs iš kelionės Ganoje, kur stebėjo vietos būgnų muzikos meistrus ir tyrinėjo jų atliekamą muziką. Jo mokytojas buvo garsus vietos būgnininkas Gideonas Alorwoyje. Nors viešnagę Afrikoje kompozitoriui teko nutraukti užsikrėtus maliarija, grįžęs jis ne tik sukūrė „Drumming“, kur remiamasi jo afrikietiška muzikine patirtimi, bet ir subūrė vėliau visame pasaulyje išgarsėjusį savo ansamblį „Steve Reich and Musicians“. O ansamblis, savo ruožtu, ne tik pasitarnavo S. Reicho kūrinių atlikimui ir populiarinimui – nuo tol kompozitorius ypač susikoncentravo į muzikos perkusijai rašymą, bet ir paties ansamblio populiarumas paskatino kurtis naujus perkusijos kolektyvus, atliekančius naująją muziką.

„Drumming“ premjera įvyko 1971 m. gruodžio mėnesį Niujorko Modernaus meno muziejuje. Visas ciklas yra įrašytas net šešiuose albumuose ir iki šiol išlieka vienu dažniausiai klausomų amerikietiškojo minimalizmo kūrinių. Kritikai S. Reicho „Drumming“ vadina šedevru ir ode perkusijai bei apibūdina kaip progesyvų kūrinį, kuriame kompozitorius sujungė minimalistinės kompozicijos ir elektroninės klubinės muzikos principus. „Tai Reicho stulbinamas šedevras, inspiruotas afrikietiškų būgnų. Ritminės formulės čia yra tokios paveikios ir hipnotizuojančios, kad, jei jau įsitraukiate, būnate sukrėstas, kai po valandos visa tai pasibaigia“, – rašo kitas žymus JAV kritikas Leslie Gerberis.