The Comet is Coming (Jungtinė Karalystė), Oded Tzur Quartet (Graikija, Izraelis, JAV)

Lapkričio 14 d. I 19:00 I Šiuolaikinio meno centras, Vilnius

THE COMET IS COMING (Jungtinė Karalystė)

King Shabaka – sax

Danalogue The Conqueror – keyb

Betamax Killer – dr

Į Vilnius Mama Jazz atskrenda tikra intriguojančios muzikos kometa – ir tai užkoduota net šios britų grupės pavadinime.

Grupė The Comet Is Coming, kuri Lietuvoje koncertuos pirmą sykį, vadinama vienu ryškiausių šio dešimtmečio britų džiazo atradimų – nors vadinti jos atliekamą muziką tiesiog džiazu nebūtų teisinga.

Patys šio trio nariai, pasivadinę spalvingais slapyvardžiais King Shabaka (Karalius Šabaka), Danalogue The Conqueror (Užkariautojas Danalogas) ir Betamax Killer (Žudikas Betamax), savo muziką vadina įsivaizduojamos apokalipsės garso takeliu. Ir tai tikrai nėra pernelyg vaizdingas jų kūrybos apibūdinimas.

Iš džiazo, fanko, psichodelinio roko ir elektroninių garsų ši grupė kuria kažką visiškai neįprasto, ekscentriško ir pritrenkiančio. Kas į priekį ves naują muzikos pasaulį, kai viskas, ką mes girdime ir žinome, sugrius? Gali būti, kad The Comet Is Coming turi atsakymą į šį klausimą.

Grupės kūryboje ryški mokslinės fantastikos ir kosmoso tema. Dėl jos (bet ne tik) The Comet Is Coming kartais yra vadinami legendinio džiazo pasaulio ekscentriko Sun Ra įpėdiniais. Kiti galimi įkvėpimo šaltiniai – roko mąstytojai Jimi Hendrixas ir Frankas Zappa. Galima spėti, kad atvykę į Vilnių, muzikantai tikrai nepraleis progos aplankyti pastarajam čia pastatytą paminklą.

Neturime abejonių, kad The Comet Is Coming pasirodymas paliks ne mažesnį įspūdį, ir džiaugiamės, kad į festivalį plūstanti beprotiškai įdomaus britiško džiazo banga nenuslūgsta. Įkvėpti kosminių minčių ir pigių aštuntojo dešimtmečio kino filmų, The Comet Is Coming muzikantai į Vilnių atveža kalną vaizduotės – o ji, jei paklaustumėte mūsų, yra žodis, bene geriausiai apibūdinantis džiazą. Pasiruoškite būti nustebinti – kosmosą raižančios kometos po šio koncerto nebeatrodys taip toli.

 

ODED TZUR QUARTET (Izraelis, Graikija, JAV)

Oded Tzur – ts

Nitai Hershkovits – p

Petros Klampanis – b

Johnathan Blake – dr

„Vienas ryškiausių šių dienų džiazo mastytojų“, – taip muzikos kritikai apibūdina šio kvarteto lyderį, saksofonininką Odedą Tzurą. Skamba drąsiai, bet kai pradedi gilintis į jo muziką, net ir tokie komplimentai tikrai neatrodo perdėti.

Odedo Tzuro kvartetas – grupė iš Niujorko, tačiau rašant apie ją būtina paminėti Izraelį. Būtent iš čia yra kilęs šis įstabus muzikantas, karjerą pradėjęs Tel Avive, vėliau persikraustęs studijuoti į Olandiją, galiausiai atsidūręs JAV, kur jau aštuonerius metus yra ryškus ir aktyvus Niujorko džiazo scenos dalyvis.

„Jei Odedas grotų už užuolaidos, jūs neatspėtumėte, koks instrumentas skamba“, – taip apie originalų savo mokinio kuriamą skambesį yra sakęs šis garsus muzikantas.

„Šis muzikantas – lyg ugnikalnis vandenyno dugne“, – vaizdingai įspūdį, kurį palieka Odedo grojimas, aprašė garsiausias pasaulyje džiazo žurnalas Downbeat, tikriausiai turėdamas omenyje jo kūryboje dominuojančius kontrastus, kai tylūs epizodai staiga perauga į ugningas improvizacijas.

Vieni sako, kad Odedas Tzuras įspūdingai sujungia indų muzikos tradicijas ir džiazą, kiti – kad jis išrado naują svingo skambesį, treti – kad jo improvizacijos kalba yra unikali. Esame linkę sutikti su visais šiais apibūdinimais – ir neabejojame, kad šie svečiai iš Niujorko šių metų Vilnius Mama Jazz sūkuryje dovanos vienas įspūdingiausių akimirkų.