„Tikėjimas ir viltis. Vähi, Kancheli, Vasks“

Birželio 15 d., 19:00 | Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžioji salė

Vyks tiesioginė transliacija LRT Klasikos kanalu ir Filharmonijos Skaitmeninėje koncertų salėje (nationalphilharmonic.tv)

Atlikėjai:

LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Vilniaus miesto savivaldybės choras JAUNA MUZIKA (meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas)

Solistai:

VYTAUTAS KIMINIUS (birbynė)
DALIA KUZNECOVAITĖ (smuikas)
ELENA DAUNYTĖ (violončelė)
Dirigentė ADRIJA ČEPAITĖ

Programa:

PEETER VÄHI – Koncertas birbynei ir kameriniam orkestrui (pasaulinė premjera, Vilniaus festivalio ir Estijos kultūros ministerijos užsakymas)

GIYA KANCHELI – „Liūdesio angelai“ („Angels of Sorrow“) smuikui, violončelei, vaikų chorui ir kameriniam orkestrui (atlikimas skiriamas Giya Kancheli atminimui)

PĒTERIS VASKS – „Da pacem, Domine“ chorui ir styginių orkestrui

„Tikėjimas ir viltis“ – taip pavadintas festivalio birželio 15-osios koncertas, kuriame raudona linija brėžiama vilties ir tikėjimo, taikos ir šviesaus atminimo tema.

Šių metų Vilniaus festivalio užsakomąjį kūrinį, įkvėptas talentingo birbynininko Vytauto Kiminiaus, parašė estų kompozitorius Peeteris Vähi (g. 1955) – tai Koncertas birbynei ir kameriniam orkestrui, opusas instrumentui, vis drąsiau besiskinančiam kelią į akademinės muzikos sceną. Vähi kūryba apibūdinama kaip gana eklektiška, autorius mėgsta jungti įvairiausių stilių ir žanrų bruožus, jį įkvepia įvairiausi šaltiniai – nuo rokenrolo iki Indijos klasikinės muzikos.

Pernai šį pasaulį palikusio įžymaus gruzinų kompozitoriaus Giyos Kancheli atminimui skiriamas jo opusas „Liūdesio angelai“. Kancheli neretai lyginamas su amžininkais Arvo Pärtu ir Johnu Taveneriu dėl bendro bruožo – muzikos dvasingumo. Į tą pačią gretą stoja ir vienas garsiausių latvių kompozitorių Pēteris Vaskas – visų šių autorių muzika kelia globalius ir nesenstančius klausimus apie gyvenimą ir mirtį, neapykantą ir atleidimą, harmoniją ir chaosą. Vasko „Da pacem, Domine“ chorui ir styginių orkestrui parašytas pagal IX a. grigališkojo choralo antifoną „Da pacem, Domine, in diebus nostris“ – „Suteik ramybę mūs laikams, o Viešpatie“.

Koncerte dalyvauja visas būrys iškilių Lietuvos atlikėjų – Lietuvos kamerinis orkestras, šiemet 30-mečio sukaktį minintis choras „Jauna muzika“, solistai, tarptautinių konkursų laureatai: smuikininkė Dalia Kuznecovaitė, violončelininkė Elena Daunytė ir birbynininkas Vytautas Kiminius. Koncerto dirigentė Adrija Čepaitė bendradarbiauja su Lietuvos orkestrais, ypač turiningai su Lietuvos kameriniu, taip pat semiasi patirties dirbdama su kitais Europos šalių orkestrais.