Trys herojai: Wagner, Liszt, Strauss

Birželio 7 d., penktadienis

Nacionalinė filharmonija, 19 val.

LNSO (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas)

Solistas YOAV LEVANON (fortepijonas)

Dirigentas: VICTORIEN VANOOSTEN (Prancūzija)

Programa:

RICHARD WAGNER – Operos „Parsifalis“ uvertiūra
FERENC LISZT – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 Es-dur, S. 124
RICHARD STRAUSS – Simfoninė poema „Didvyrio gyvenimas“, op. 40 („Ein Heldenleben“)

„Fantastiškas“, – taip prancūzų batutos meistrą Victorieną Vanoosteną apibūdina Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro muzikantai. Jiems antrina ir publika, jau kelissyk lankiusis jo diriguojamuose koncertuose Filharmonijoje. Lilyje užaugęs V. Vanoostenas studijavo fortepijoną Paryžiaus konservatorijoje, taip pat – dirigavimą Paryžiuje ir Helsinkyje, o 2016 m. laimėjo ADAMI dirigentų konkursą. V. Vanoostenas kviečiamas diriguoti Paryžiaus kameriniam, Berlyno „Staatskapelle“, Vienos „Tonkünstler“, Monrealio „Métropolitain“ ir kitiems orkestrams, tarp naujausių jo darbų – G. Bizet „Perlų žvejų“, „Karmen“, J. Massenet „Tais“, F. Flotowo „Martos“ ir kitų operų pastatymai Tulūzoje, Berlyne, Marselyje, Frankfurte. Dirigentas apdovanotas Prancūzijos Respublikos ordinu už nuopelnus Prancūzijos kultūrai.

„Būdamas 19 metų Izraelio pianistas Yoavas Levanonas jau stebina didžiule branda“, – taip „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ komentavo įspūdingą jaunojo muziko pasirodymą 2022 m. „Europa Open Air“ koncerte Frankfurte stebint 25 000 žiūrovų ir beveik pusei milijono televizijos žiūrovų. Pianistas koncertuoja Amsterdamo „Concertgebouw“, Boulezo salėje Berlyne, Miuncheno „Prinzregententheater“, Ciuricho „Tonhalle“, Elbės filharmonijoje Hamburge, „Piano Summit“, kurį pristatė Martha Argerich Elmau pilyje, o F. Liszto fortepijoninius koncertus įrašinėja „Warner Classics“ kompanijoje. Y. Levanonas pirmą kartą pasirodė scenoje būdamas ketverių, penkerių tapo nacionalinio pianistų konkurso Izraelyje nugalėtoju, o šešerių laimėjo aukso medalį tarptautiniame pianistų konkurse JAV ir koncertavo „Carnegie Hall“ scenoje Niujorke.

Šio Vilniaus festivalio koncerto programoje – trys įstabūs herojų paveikslai. Pirmasis iš jų – pasaulio gelbėtojas Parsifalis, paskutinės operos reformatoriaus Richardo Wagnerio to paties pavadinimo dramos-misterijos herojus. Šios operos uvertiūrą galima pavadinti simfonine poema. Didžiojo romantiko Ferenco Liszto Pirmasis koncertas fortepijonui dažnai vadinamas muzikiniu romanu: medžiagos plėtojimas šiame koncerte primena rapsodiškai pasakojamą istoriją – fortepijonas tai iškilmingai rečituoja savo partiją it solidus oratorius, tai pasineria į melodijų vingius tarsi jaunatviškas romantinis herojus, tai pratrūksta žaižaruojančiu virtuoziškumu, kuriam parodyti reikia ypatingos technikos. Richardo Strausso simfoninė poema „Didvyrio gyvenimas“, skirtingai nuo kitų kompozitoriaus to paties žanro kūrinių, neturi literatūrinio šaltinio, tai davė dingstį įvairiausiems spėliojimams – kas tas didvyris? Kartą kompozitorius prisipažino, kad veikalo epigrafas galėtų skambėti taip: „Per kovą – į dvasios tobulumą, pasiektą skaudžių netekčių kaina.“