Vienos filharmonijos orkestras sveikina Lietuvą

Birželio 19 d., antradienį, 19 val. | Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre

VIENOS FILHARMONIJOS ORKESTRAS (WIENER PHILHARMONIKER, Austrija)

Dirigentas RAFAEL PAYARE (Venesuela)

Solistė ELĪNA GARANČA (mecosopranas, Latvija)

Programa:

LIUDWIG VAN BEETHOVEN – Uvertiūra „Leonora“ Nr. 3, op. 72

GUSTAV MAHLER – Penkios dainos pagal Friedricho Rückerto eilėraščius; „Pirmapradė šviesa“ („Urlicht“) iš dainų ciklo „Stebuklingas berniuko ragas“ („Des Knaben Wunderhorn“)
BÉLA BARTÓK – Koncertas orkestrui, Sz. 116, BB 123

Operos megažvaigždė, vienas gražiausių pasaulio mecosopranų Elīna Garanča ir geriausių orkestrų penketukui priskiriamas Vienos filharmonijos orkestras, diriguojamas ryškaus jaunesniosios kartos maestro Rafaelio Payare, Vilniui dovanoja rafinuotą XIX ir XX a. muzikos programą.

Latvių mecosopranas Elīna Garanča savo ypatingo grožio balsu ir nepaprastos inteligencijos persmelktu muzikalumu užkariavo visas pagrindines pasaulio teatrų scenas, o pernai vasarą surengtu koncertu Vilniaus festivalyje paliko neišdildomą įspūdį ir Lietuvos publikai. Šį kartą drauge su Vienos filharmonijos orkestru E. Garanča perteiks pačią Vienos fin de siècle muzikinę dvasią – atliks amžių saFdūros dainiaus Gustavo Mahlerio vokalinį ciklą pagal poeto Friedricho Rückerto eiles (1901–1904) bei nuostabiąją dainą „Urlicht“ („Pirmapradė šviesa“, 1893), kaip atskirą dalį kompozitoriaus įtrauktą ir į jo Antrąją simfoniją.

Vienos filharmonijos orkestras (Wiener Philharmoniker) Lietuvoje koncertuos pirmą kartą. Tai vienas seniausių ir drauge plačiausiai žinomų simfoninių kolektyvų pasaulyje. 1842 m. įkurtas Vienos filharmonijos orkestras laikomas neatskiriama Europos klasikinės muzikos tradicijos dalimi: jo istorijoje – garsiausių dirigentų pavardės bei šiandien klasikos aukso fondu laikomų kūrinių premjeros. O moderniosios technologijos leido su orkestro vardu ir unikaliu skambesiu (vadinamuoju „Wiener Klangstil“) susipažinti milijonams televizijos žiūrovų ir radijo klausytojų. Kasmet Vienos filharmonijos orkestro būstinėje, garsiojoje Vienos „Musikverein“ salėje, rengiamas Naujųjų metų koncertas transliuojamas daugiau nei 70 šalių.

Vienos filharmonijos orkestrui negailėjo liaupsių ryškiausi praeities muzikos genijai. Įnoringasis Richardas Wagneris vadino jį „iškiliausiu pasaulyje“, Johannesas Brahmsas deklaravo esąs orkestro „gerbėjas“ ir džiaugėsi patikėjęs kolektyvui savo simfonijų premjeras, o Richardas Straussas tiesiai rėžė: „Visos liaupsės Vienos filharmonijos orkestrui yra per menkos.“

Šis orkestras unikalus dar ir tuo, jog formaliai priklausydamas Vienos valstybinei operai niekada neturėjo muzikos vadovo, o dirigentus kviečia ir angažuoja pats orkestras. Vis dėlto su Vienos filharmonijos orkestru yra dirbusios dar tokios dirigavimo legendos kaip Hansas Richteris ir Felixas Weingartneris (XIX a.), Gustavas Mahleris, XX a. garsenybės Wilhelmas Furtwängleris, Herbertas von Karajanas, Leonardas Bernsteinas, Georgas Solti, Bernardas Haitinkas, Pierre’as Boulezas ir daugelis kitų pačių žymiausių dirigentų.

Vilniuje orkestras pasirodys su Europoje plačiai koncertuojančiu jaunesniosios kartos dirigentu iš Venesuelos Rafaeliu Payare. R. Payare ypač vertinamas už savo nepaprastą muzikalumą ir sceninį išraiškingumą. Su Vienos filharmonijos orkestru R. Payare debiutavo 2015 m. diriguodamas koncertus „Musikverein“ salėje bei Paryžiaus „Champs Elysées“ teatre. Jis taip pat diriguoja Londono simfoniniam orkestrui, Čikagos simfoniniam ir kitiems orkestrams, yra Ulsterio simfoninio orkestro Belfaste muzikos vadovas. Jo diriguojamas orkestras, be G. Mahlerio dainų, atliks du opusus iš dažniausiai atliekamų simfoninių kūrinių sąrašo – Ludwigo van Beethoveno uvertiūrą „Leonora“ Nr. 3 (1806) ir Bélos Bartóko Koncertą orkestrui (1943).