Vladimiras Čekasinas, Vladimiras Tarasovas (Lietuva), Flat Earth Society (Belgija)

Lapkričio 16 d. I 19:00 I Šiuolaikinio meno centras, Vilnius

VLADIMIRAS ČEKASINAS, VLADIMIRAS TARASOVAS (Lietuva)

Iš ciklo „Invazija į klasiką“

Vladimiras Čekasinas – saxes, electr, voice

Vladimiras Tarasovas – dr, perc

2017- taisiais metais džiazo trio (GTČ) nariai: pianistas Viačeslavas Ganelinas, būgnininkas Vladimiras Tarasovas ir saksofonininkas Vladimiras Čekasinas – buvo paskelbti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laimėtojais.

1971-aisiais susibūręs trio penkiolika metų koncertavo kone visose Europos valstybėse, už tuometės Sovietų Sąjungos ribų pagarsėjo kaip kolektyvas, sugebėjęs iš free džiazo, folkloro, kamerinės muzikos pasisemti įkvėpimo ir sukurti kažką visiškai naujo ir originalaus.

Nepaprasta kūrybine potencija išsiskyręs GTČ per 17 kūrybos metų sukūrė gausybę programų, su milžinišku pasisekimu koncertavo daugelyje pasaulio šalių, buvo vienas iš šiuolaikinio džiazo etalonų ir davė impulsą atsirasti Lietuvos džiazo mokyklai, ugdydamas ir muzikantus, ir klausytojus. Didžiulį darbą šiame ugdymo procese nuveikė lietuviškojo džiazo guru Vladimiras Čekasinas, – sunku būtų rasti Lietuvoje džiazo muzikantą, nepatyrusį tiesioginės ar netiesioginės jo mokyklos įtakos. Pas V. Čekasiną mokėsi P. Vyšniauskas, V. Labutis, G. Laurinavičius, L. Šinkarenko, N. Malūnavičiūtė, L. Mockūnas ir daugelis kitų Lietuvos džiazo meistrų.

„Vilnius Mama Jazz“ Lietuvos džiazo aistruoliams suteikia galimybę po ilgesnės pertraukos vėl mėgautis nenuspėjamųjų: Vladimiro Čekasino ir Vladimiro Tarasovo – kūryba.

 

Flat Earth Society (Belgija)

Peter Vermeersch – composer, cl; Peter Delannoye – tbn, Rob Banken – asax, Michel Mast – tsax, Bruno Vansina – bsax, Berlinde Deman – tba, Bart Maris – tpt, Marc Meeuwissen – tbn, Marti Melia Margañon – cl, Kristof Roseeuw – db, Pauline Leblond – tpt, Peter Vandenberghe – p, keys, Teun Verbruggen – perc, Wim Segers – vib, Frederik Leroux Roels – gtr

1998 metais gimęs projektas, kurio vairininku tapo buvęs architektas, klarneto, saksofono ir klavišinių virtuozas Peteris Vermeerscas, nuo pat pradžių siekė praplėsti džiazo skambesio horizontus. Iš ankstesnės lyderio grupės „X-Legged Sally“ avangardinių paieškų gimusį kolektyvą dabar sudaro 14 narių, kurie groja lyg visiškai laisvai veikiantis, bet puikiai suteptas mechanizmas, kuriame įsiklausymas, drąsa ir improvizacijos eina kartu.

Varijuodami tarp jau parašytų kūrinių ir laisvos improvizacijos big bando nariai laisvai nardo originaliuose muzikiniuose pasažuose, įkvėptuose žanro klasikų. Nestokodami drąsos imtis neordinarių sprendimų, jie leidžia muzikai pulsuoti, o nariams – pankuoti, nepasiduodant kažkokioms normoms. Todėl tarp pučiamųjų nuskambantys sunkiojo roko akordai, nuo seno atpažįstamų melodjų atgarsiai ir 14-os didybė bloškia tave lyg gaivališka muzikinė banga. O įdomiausia yra tai, kad „Flat Earth Society“ muzika niekada nenurieda nuo bėgių. Šokdami ir besivartydami akordai ir natos, rodos, visados žino savo vietą, nesibaimina užleisti savo eilės, tačiau žino, kad niekada nebus pamiršti.

Iš visų šių patirčių gimsta džiazinis avangardinis meistrų paveikslas, kuriame nebijoma nei sodresnės natos, nei smagaus spyrio į užpakalį.