RYMDEM (Norvegija, Švedija)

Gegužės 26 d., ketvirtadienis

LNDT Naujoji salė, 19:00

RYMDEN

Bugge Wesseltoft – p, keys

Dan Berglund – b

Magnus Öström – dr

„Supergrupė“ – terminas, kuris muzikos pasaulyje vartojamas gana dažnai ir, tiesą sakant, kartais gal net atrodo kiek nuvalkiotas (jei yra nežinančių – jis reiškia kolektyvą, į kurį susiburia anksčiau kitose grupėse išgarsėję muzikantai). Bet yra atvejų, kai jį verta tarti su pasididžiavimu. Apie „Vilnius Mama Jazz“ šįmet pradėsiančius svečius iš Šiaurės galima, norisi ir reikia kalbėti būtent taip.

Pianistas ir kompozitorius Bugge Wesseltoftas – vienas ryškiausių Norvegijos džiazo muzikantų, į šios šalies sceną galingai įsiveržęs prieš tris dešimtmečius. Vienu iš „nu jazz“ skambesio architektų laikomas muzikantas yra įtakingos muzikos leidyklos „Jazzland“, atvėrusios duris ne vienam ryškiam talentui, įkūrėjas ir savininkas. Dar praėjusiame amžiuje jis sužibėjo projektais su daugybe džiazo sunkiasvorių – nuo savo šalies legendų, gitaristo Terje Rypdalo ir saksofonininko Jano Garbareko iki 2009-aisiais „Vilnius Mama Jazz“ scenoje žibėjusio JAV būgnininko Billy Cobhamo.

Kitos grupės „Rymden“ dvi trečiosios – švedų bosistas Danas Berglundas ir būgnininkas Magnusas Öströmas, keliolika metų groję viename svarbiausių Europos džiazo kolektyvų.

Patys muzikantai sako, kad jų kūryba – lyg kelionė per Visatą, su nusileidimu Mėnulyje, paklydimais žvaigždėlapiuose. Tačiau, kaip paliudys bet kuris „Rymden“ koncertą matęs melomanas, iš visų tamsių posūkių ši grupė visada suranda kelią atgal.

Nuo melancholijos iki triukšmo, dramos ir įtampos, nuo minimalizmo iki sudėtingų melodinių struktūrų – „Rymden“ groja tikrą XXI amžiaus džiazą, kupiną išminties ir atradimų, humoro ir rimties.

Viena, dėl ko nekyla abejonių – klausantis atrodo, kad šiems muzikantams tiesiog buvo lemta susitikti. Kai iš instrumentų jie išgauna garsus, kurie atrodo neįmanomi, lieka patikėti – jei kalbam apie muziką, Visata turi savo planą. Ir „Rymden“ tikrai yra svarbi jo dalis.